Mikola István a Hír Televízió Rájátszás című műsorában elmondta: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet úgy látja, hogy a magyar ellátórendszer túlságosan kórházközpontú, ezért jobb lenne, ha a kezelésekre a betegek lakóhelyéhez közel kerülne sor. A nagykövet arról is beszélt, hogy az orvosok bérezését Magyarországon is a teljesítményhez kellene kötni, mert így ki lehetne iktatni a rendszerből a hálapénzt.
„Az az orvos, amelyik gyorsan meggyógyítja a betegét, hamar visszavezeti a munka világába, az egyértelműen gazdasági hasznot hajt, és ezt meg kell fizetni. S ha ezt a magatartást megfizetjük, akkor vonzása lesz, amely lassan átstrukturálja az egész pályát, és nincs értelme a paraszolvenciának” – fogalmazott.
Az OECD Magyarországról készült jelentését kedden mutatták be Budapesten. Mint az anyagot bemutató sajtótájékoztatón Mikola István elmondta, az országtanulmány négy fő területet érintett: a fiskális stabilitás és az államadósság fenntarthatóságát, a munkaerő-piaci politikákat és az egészségügyet.
Ismert, az egészségügyért felelős államtitkárság tervei szerint országszerte körülbelül 2500-zal csökkentenék az aktív kórházi ágyak számát. Az átalakítás májusban lépne hatályba, de az utóbbi napokban többen is halasztást javasoltak.