Pert indítanak a Gyurcsány-párt fővárosi polgármesterei, mert - állítják - Orbán politikai bosszúból megtagadta a kerületek rezsitámogatását.
A párt ugyanakkor azzal már nem dicsekedett, hogy azért nem kapnak támogatást, mert egyszerűen nem mentek el az erről szóló egyeztetésre. Most mégis követelik a pénzt.
A támogatás jelentősen megosztotta az ellenzéki pártokat. A fővárosban öt DK-s polgármester által vezetett kerület, a III., a IV., a XI., a XV. és a XVIII. kerület, valamint a független Baranyi Krisztina által vezetett Ferencváros sem kapott támogatást.
Az MSZP és a Momentum élesen kritizálja a DK-t, szerintük ugyanis a pártérdek mentén, a lakosság érdekeit félretéve politizáltak a Gyurcsány-párti polgármesterek.
Kunhalmi Ágnes úgy fogalmazott: a pártos érdekek soha semmilyen rendszerben nem írhatják felül a választók érdekeit. Az MSZP társelnöke közösségi oldalán kifejtette: a rendszerellenzékiséget nem azzal kell bizonyítani, hogy az embereknek járó forrásokért nem tesznek meg minden a kormánnyal.
Kunhalmi Ágnes az Indexnek később úgy nyilatkozott: egy képviselőnek és egy polgármesternek akkor is el kell menni tárgyalni, ha országos szinten erkölcsileg, ideológiailag és politikailag szemben állnak a kormánnyal.
A Momentum elnöke közösségi oldalán üzent a DK-nak. Mint írta: egy kerületi polgármester elsődleges feladata a kerület lakosságának képviselte. Úgy tűnik, ma Budapest polgármesterei közül ezt sajnos nem mindenki gondolja így - fogalmazott Gelencsér Ferenc.
- A kormányrendelet pontosan rögzítette, hogy milyen elvárások vannak, elsősorban ugye a 10 ezer fő feletti önkormányzatokról beszélünk ebben a tárgykörben. Aki teljesítette az megkaphatta a támogatás, aki nem, az nem. Azt hiszem, ez egy tiszta helyzet
- reagált a DK perrel való fenyegetésére Ifjabb Lomnici Zoltán. A Századvég kuratóriumi tanácsadója a Napi Aktuálisban kifejtette: felmerül a gyanú, hogy egyes baloldali polgármesterek már a tárgyalásokat megelőzően úgy készültek a folyamatra, hogy nem fognak megegyezni. Most pedig cirkuszolnak és a kormányra mutogatnak.
Az alkotmányjogász szerint azok a polgármesterek, akik nem kaptak támogatást, saját maguk idézték elő ezt a sérelmes helyzetet, ezért ez nem jelenthet jogalapot igényeik peresítésénél.