Két államtitkár és egy KDNP-s képviselő vett csak részt a rendkívüli ülésen a kormánypárti politikusok közül. A Fidesz- és a KDNP-frakció már szombaton közölte: politikai színjátéknak tartják az MSZP kezdeményezését, ezért bojkottálják az ülést.
Az üres padsorok előtt elsőként az MSZP elnök-frakcióvezetője beszélt. A szocialisták egy határozatot akartak elfogadni, amely megtiltotta volna az új fizetős rendszer bevezetését. „Hatástanulmányok hiányában csak sejteni lehet, milyen mértékben terheli az a javaslat, amelyet önök terveznek, Budapest és azon települések életét, amelyeken jelen pillanatban elkerülő utakon zajlik a közlekedés – hangoztatta Tóbiás József. – Mint mindig, most is azt látjuk, hogy a kormány úgy viselkedik, hogy semmit nem hall meg abból, amit az utca üzen neki, semmit nem hall meg abból, amit az ellenzék e ház falai között elmond az ország jelenlegi állapotával kapcsolatban. Sőt, az M0-s útdíjának bevezetésével kapcsolatban kedvezménynek hazudja a terhelést.”
Az LMP képviselője szerint a rendszert azért vezeti be a kormány, mert pénzre van szüksége. A párt az ombudsmanhelyetteshez fordul, hogy kezdeményezzen alkotmánybírósági vizsgálatot az útdíj ügyében. „Ne legyen kétségük, mindenki átlát itt a szitán, mindenki tudja, hogy az önök elsődleges célja itt a sarcolás, a költségvetés foltozása bármi áron. Pedig jó lenne, tisztelt képviselőtársam, ott egy szem magában a kormánypárti padsorban, hogyha végre egyszer belátnák azt, hogy ami pénzbe kerül, az a korrupció, az önök dilettantizmusa és urizálása. Ez az ami pénzbe kerül nekünk” – fogalmazott Szél Bernadett.
Rémálom
A Jobbik rémálomnak nevezte a terveket. „Milliók életformájává vált a napi ingázás, milliók kelnek útra nap mint nap iskolába, munkába, bevásárlásra, ügyintézésre menet. És most ennek a vámszedője kíván lenni a kormányzat” – jelentette ki Hegedűs Lórántné.
A kritikákra a fejlesztési minisztérium államtitkára reagált. Jelenleg az autósok két százaléka vesz bérletet, ezen a 2007 óta fennálló rendszeren változtat a kormány – mondta felszólalásában Fónagy János. „Kétségtelen, hogy az ország nagy része ezzel a javaslattal jól jár, és van egy eddig kedvezményezett kör, amely az eddigiekhez képest most havi 400 forinttal, több mint egy liter benzin vagy két gombóc fagylalt árával, hozzájárul a költségekhez, fejtette ki az államtitkár. Ezt még a budakesziek is ki fogják bírni” – fogalmazott.
A politikus azt mondta: több százezer családnak megtakarítást jelent majd, hogy a jövőben 5000 forintért vásárolhat éves megyei matricát. „Önök elkövetik azt az alapvető bűnt a saját választóikkal szemben, hogy önös, napi politikai érdekből, akár két hétre rávegyék – nem fogják tudni többre, két hétre fogják tudni rávenni az embereket –, hogy megpróbáljanak bujkálni a mellékutakon. De az emberek fel fogják ismerni az érdekeiket” – így Fónagy.
A házelnök hangulatkeltésnek tartja a vitát
Hangulatkeltésnek tartja az útdíjrendszer körül kialakult vitát az Országgyűlés elnöke. Kövér László szerint az ellenzék a gyengélkedése miatt akar mindenből politikai tőkét kovácsolni. Bővebben >>>
Még módosulhat az útdíj koncepciója, mondta a Fidesz szóvivője. Tuzson Bence úgy fogalmazott, egyetért a főpolgármesterrel abban, hogy türelmi időre van szükség a bevezetéshez, és figyelembe kell venni, hogy az agglomeráció településeit hogyan érinti az új teher bevezetése. „Vannak olyan települések, amelyek a jelenlegi szabályozás miatt úgy járnak, hogy átáramlik rajtuk a forgalom. Csak úgy tudnak bejönni az emberek, hogy nem használnak bizonyos utakat, mert átáramlik rajtuk a forgalom. Ezeknek a településeknek segíteni fog, ott jobb lesz. Az agglomeráció bizonyos részén, ahol már fizetni kell, ott is jobb lesz, mert olcsóbban fognak tudni bejönni. Természetesen a települések érdekei nem azonosak egymással, ezért fontos, hogy a települések maguk is alakítsák ki az álláspontjukat, és beszéljenek egymással. És igaza van a főpolgármester úrnak, nézzük meg a következő időszakot, hogy fog működni ez a rendszer az agglomeráció tekintetében és ország egészében is, és ennek megfelelően hogyha szükséges, gondoljuk át a rendszert” – mondta a szóvivő.
Délután tárgyalják a visszadobott törvényeket
A parlament délután is ülést tart, azon már az előzetes jelzések alapján a Fidesz–KDNP képviselői is részt vesznek. A köztársasági elnök által visszaküldött két törvényt, a plázastopról és a veszteséges áruházláncok büntetéséről szóló jogszabályok módosítását vitatják majd meg a képviselők.