A nyári szabadság egyúttal boltbezárást is jelent több üzletnél is. Az egyik érintett fővárosi szabóság tulajdonosa több mint 30 éve viszi az üzletet, alkalmazottra nem futja. Neki ezért a szabadság utolsó napjai voltaképpen már munkával telnek.
– Cipelem a papírt is, mert erre szükség van, hogy a hétfői munkakezdésem olyan legyen, hogy érezzék, hogy szeretettel vártam mindenkit.
– Mennyi szabadságot engedélyezett magának?
– Az elmúlt 8 évben nem voltam szabadságon. Ez a 8 év után az első ilyen, hogy mertem 3 hétig szabadságra jönni. Úgyhogy sajnos ez van – fogalmazott Mihalcsik Gyuláné szabó a Hír TV-nek.
A nyári időszakban főként a kereskedelemben és vendéglátásban okoz nehézséget a szabadságok kiadása. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége szerint a 10-15 főt foglalkoztató vállalkozások vannak a legnehezebb helyzetben. A nagy cégek egy évre előre leosztják a szabadságokat, a kisebb boltok pedig, ha tehetik, akár hetekre bezárnak a nyári pihenés idejére.
„Általában azt lehet mondani, hogy a kereskedelem, szolgáltatás, vendéglátás és az agrárium a legérzékenyebb terület, bár mindenhol tapasztalhatjuk ezt a munkaerőhiányt. És azt is ki lehet mondani, természetesen azokban az ágazatokban tapasztaljuk, ahol élőmunkaigény van. Tehát sok, fizikai, tényleges közreműködésre van szükség. A harmadik oka ennek a helyzetnek, hogy ezek az ágazatok tradicionálisan alacsonyabb keresetűek, tehát nem is keresik őket annyira a munkavállalók” – mutatott rá Dávid Ferenc, a (VOSZ) főtitkára.
A nyári hónapokban ráadásul jelentősen nő a forgalom.
„Azok a munkavállalók, akik maradnak, azok nagyon leterheltek szoktak lenni. És ez most azért is nagyon kritikus, mert ugye munkaerőhiány van. Korábban lehetett azt csinálni, hogyha tudtuk, hogy elmennek ketten szabadságra egy osztályról, akkor munkaerőt bérelt a munkáltató, most csak szeretne munkaerőt bérelni. Főleg egy frekventáltabb közegben, mondjuk a Balaton-parton, ott nem is tud munkaerőt bérelni és berendeli a diákot, bárkit. ÉS akik ott maradnak, azok vannak leterhelve, tőlük jön igazából a panasz” – mutatott rá Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke.
Néhány cég a szezon idejére a nagyobb forgalmú térségekbe csoportosítja át a munkavállalóit, akár úgy, hogy a hozzátartozókan is ideiglenes szállást biztosít az új helyen és teljes állás helyett csak részmunkaidős beosztást vár el.