Egy volt Tesco-dolgozó a héten beszélt a Hír Televíziónak arról, hogyan dolgozták fel a melegkonyhán a lejárt szavatosságú húsokat. Torma Tibor 2009–10-ben dolgozott a Soroksári úti áruházban.
Az élelmiszer-biztonsági tanácsadó szerint a romlott hús megbetegedést is okozhat, ha nem megfelelően hőkezelték, azaz a sütés vagy a főzés hőmérséklete nem érte el a 75 fokot. Gyuricza Ákos azt mondta, hogy leginkább hányás és hasmenés lehet a tünet. Beszélt arról is, hogy van súlyosabb megbetegedés, amikor valamilyen spórás baktérium túlszaporodik a termékben, és a toxinja a hőkezelés hatására sem pusztul már el. Mint kifejtette: volt már ilyen mérgezés az Egyesült Államokban, amikor több ezer ember vesztette el a veséjét, mert vesetoxinok keletkeztek vagy szaporodtak el abban a termékben, amely nem kapott jó hőkezelést. Mint fogalmazott: „a mai világban nem tudjuk azt, hogy a hús hányadszor van lefagyasztva”, mire több országon átjön.
A vidékfejlesztési miniszter a Tescón kívül a nagyobb áruházakban és a kisebb üzletekben is fokozott ellenőrzést rendelt el. A bírság milliárdos nagyságrendű lehet. Fazekas Sándor elmondta: kifejezetten a húsárut ellenőrzik, de az élelmiszer-palettában több tízezer termék van, mindig végeznek folyamatos és kiemelt ellenőrzést is. A tárcavezető hangsúlyozta: valamennyi szereplőt fokozottan ellenőrzik, hiszen bármilyen nagyságrendnél előfordulnak kisebb vagy nagyobb szabálytalanságok.
A Tesco korábban arra hivatkozott, hogy nem válaszol névtelen vádaskodásokra, de hallgattak Torma Tibor nyilatkozata után is. Az áruházlánc szóvivője hétfőre ígért tájékoztatást.
Mint a Magyar Nemzet a héten megírta, megdőlni látszik a Tesco azon állítása, miszerint csak egyedi esetekben fordulhat elő, hogy egy-egy bolt részlegvezetője „rossz utasítást ad”. Ahogy megírtuk, a Magyar Érdekek Országos Szövetsége feljelentést tesz a tescós dolgozók panaszai alapján. |