Balatonmáriafürdőnek 8 kilométer hosszú tóparti szakasza van. A 700 lakosú község ilyenkor tízezer fősre is duzzadhat, sok turista kifejezetten az ingyenes strandok miatt jön ide.
„Egyetlen fizetős strandunk van és 7 szabadstrandunk, ez így is fog maradni szerintem – mondta Galácz György polgármester, hozzátéve: mi abba az irányba mozdultunk el, hogy a költségeit ezeknek egyéb bevételekből, tehát saját bevételekből megpróbáljuk finanszírozni. Ez eddig sikerült, és a jövőben is ezt szeretném.”
Zamárdiban mindenhol ingyen lehet strandolni, de a parkolásért idéntől fizetni kell. Fűnyírás, szemétszedés, vizes blokkok üzemeltetése – egy szabadstrand rengeteg feladatot ad az önkormányzatoknak. A turisták pedig egyre nagyobb elvárásokkal vannak a szabadstrandokkal szemben is, mondja a polgármester.
„Néhány évvel ezelőtt 3-4 szabadtéri zuhanyzót üzemeltünk be, és rögtön 1 millió forinttal emelkedett a vízdíj, tehát jelentős költségekkel jár. Ezt ki kell tudni gazdálkodni. Azt gondolom, hogy hosszú távon lehet, hogy a legtöbb önkormányzat sajnos rákényszerül arra, hogy fizetőssé tegye a strandokat. Zamárdi nem tervezi” – emelte ki Csákovics Gyula.
Az interneten civilek már petíciót is indítottak, hogy megvédjék a szabadstrandokat. A Demokratikus Koalíció már egy megoldási javaslattal is előállt.
„A Demokratikus Koalíció azt kezdeményezi, hogy minden magyar család javára, és ahhoz, hogy a zavartalan nyaralás megvalósuljon, minden balatoni településen legyen egy szabadstrandnak kijelölt hely, és ennek a fenntartási költségeit pedig a kormány vállalja magára, mert az önkormányzatok úgyis nehéz anyagi körülmények között működnek” – javasolta a Gréczy Zsolt szóvivő.
Az önkormányzatok helyzetét az is nehezíti, hogy a Magyar Turizmus Zrt.-nél csak fizetős strandok fejlesztésére lehet pályázni, ugyanis kitétel, hogy a beruházásnak meg kell térülnie.