Jogvédők álltak sorfalat tavaly a nyíregyházi Sója Miklós Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola előtt. Be akarták záratni az intézményt, mert az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekekért Alapítvány szerint szegregáltan oktatják az oda járó cigány gyerekeket. A szülők ezt nem értették, hiszen az iskola főként romák lakta városrészben működik. Az évek óta húzódó perben pénteken várható ítélet. A felzárkóztatási államtitkárság harminc hasonló ügyet örökölt az előző kormányzattól.
A felzárkóztatási államtitkár az antiszegregációs kerekasztal ülésén jelentette be, hogy felzárkóztatási munkacsoportot hoz létre a kormány. „Ez a csoport az államtitkárságok, és még inkább a miniszter úr számára tud olyan javaslatokat tenni, amely reményeink szerint felmenő rendszerben már tavasszal, de legkésőbb a következő tanévtől gyakorlatban is alkalmazható megoldásokat ad ezeknek a részben örökölt helyzeteknek a kezelésére” – mondta Kovács Zoltán.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ vezetője szerint szándékos elkülönítés nincs Magyarországon, spontán szegregáció azonban előfordul. „A nagyvárosba járó dolgozó szülők elviszik a gyermekeiket a nagyvárosi iskolákba, és a településen csak a hátrányos helyzetű szülők vagy éppen a munkanélküli szülők gyerekei maradnak, és az az iskola ilyen módon spontán szegregálódik. Ez az egyik verziója. Olyanról is tudunk, amikor nagyvárosban az adott térség lakosai a legközelebbi iskolába íratják be a gyerekeiket, és lehet, hogy az egy szegényebb településrész, hátrányosabb helyzetűek lakják, és így is kialakul egyfajta szegregáltnak nevezett intézmény” – mondta Marekné Pintér Aranka.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat körülbelül tíz nevelési intézményt működtet országszerte. „Az a félelem, hogy ha mondjuk az én osztályomba jár 2-3 cigány gyerek, aki kevesebbet hozott otthonról, ami miatt az én gyerekem le fog maradni, azt gondolom, hogy nagyon gyorsan igazolható, hogy nem így van” – mondta Vecsei Miklós, a szeretetszolgálat alelnöke.
A munkacsoportban a köznevelési államtitkárság, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, az illetékes kormányhivatal és az adott település is képviselteti magát.