Az egykori budapesti rendőrfőkapitányt az MTV-ostrom, a volt országos főkapitányt pedig a 2006-os véres tömegoszlatások miatt vádolták meg múlt héten katonai bűncselekménnyel. Völgyesi Miklós Rájátszás című műsorunkban azt mondta: a nyáron hatályba lépő jogszabály alapján viszont csak a csapaterőben elkövetett rendőri túlkapás számít bűncselekménynek, és ez a szabály érvényes Gergényiék ügyére is.
– Az a helyzet hogy a katonai bűncselekmények miatt emelt vádat az ügyészség, azonban ha megnézzük a 2013. július 1-jével hatályba lépő, új büntető törvénykönyvet, akkor abban az a rendelkezés található, hogy szűkítették a katonai bűncselekményt elkövetők körét, és csak az a hivatásos állományban lévő rendőr lehet a katonai bűncselekmény elkövetője, aki csapaterőben tevékenykedik – jelentette ki a Rájátszásban Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság volt tanácsvezetője.
„Vérlázító az ügyészségi határozat”
Völgyesi Miklós elfogadhatatlannak nevezte az ügyészség határozatát is, amely szerint a 2006-os véres tömegoszlatás nem minősült terrorcselekménynek. A hatóság bűncselekmény hiányában szüntette meg a nyomozást abban a büntetőügyben, amelyben Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt és a rendőrség akkori vezetőit jelentették fel magánszemélyek. A feljelentők közül ketten a Közhatalom Jogsértettjeinek Egyesülete nevében jártak el, egyikük a Kossuth téri tüntetésekről ismert Gonda László. A Központi Nyomozó Főügyészség határozata szerint nincs arra bizonyíték, hogy a tömegoszlatás rendőri parancsnokainak szándéka a kormányellenes tüntetők elrettentése volt.
Nem maradhat következmények nélkül
A Civil Összefogás Fórum (CÖF) egyelőre egyeztet az esetleges lépésekről, Fricz Tamás a Hír Televíziónak azt mondta: nem maradhat következmények nélkül, ha a rendőri vezetők valóban megússzák a felelősségre vonást a 2006-os ügyekben. A szervezet a két hete bemutatott országértékelő egyik pontjában éppen valódi elszámoltatást követelt a kormánytól.
Adok-kapok a parlamentben
A 2006-os véres tömegoszlatások felelőseinek elszámoltatásáról a parlamentben is szó volt napirend előtt. A jobbikos Gaudi-Nagy Tamás szerint a Fidesz nem tartja be az elszámoltatásra tett választási ígéretét.
A kormány nevében Répássy Róbert válaszolt. Az igazságügyi államtitkár azt mondta, a kormány nem befolyásolhatja az igazságszolgáltatást. Az államtitkár ugyanakkor emlékeztette a jobbikos képviselőt arra, hogy a 2006-os őszi jogellenes intézkedések miatt 270 millió forint kártérítést fizettek ki, és több büntetőeljárás pedig még mindig folyamatban van.