A Jobbik szimpatizánsai a Hazatérés temploma előtt gyülekeztek. A felavatásra váró Horthy-szobrot katonai egyenruhába öltözött fiatalok őrizték.
Miközben odabent elkezdődött az istentisztelet, a tér másik oldalán a magukat civileknek nevező ellentüntetők sárga csillagot tűztek a ruhájukra. „Mindenképpen békés tüntetést szeretnénk, tehát semmiféle agressziót nem szeretnénk alkalmazni természetesen” – mondta az egyik ellentüntető.
Néma ülősztrájkot hirdetett a Szabadság térre Bajnai Gordon szövetsége, az Együtt–PM is. De a helyszínen megjelent a Mazsihisz elnöke is, valamint több ellenzéki politikus és a diáktüntetésekről ismert aktivista is együtt tiltakozott a Horthy-szobor avatása ellen.
Az ígéretük ellenére folyamatosan kiabáló demonstrálók szerint Horthy Miklós katasztrófába vezette az országot a második világháborúban, ezért sehol sem lehetne szobrot állítani neki.
A Hazatérés templomában viszont a Jobbik frakcióvezető-helyettese a 20. század legnagyobb államférfijának nevezte a volt kormányzót. Gyöngyösi Márton szerint elfogadhatatlan, hogy Horthynak eddig nem volt köztéri szobra Budapesten. „Horthy Miklós kormányzó és rendszerének nemzeti, hazánkat gyarapító politikája gyűlölt célpontja volt az erős és nemzetállami létet ideológiai alapon elvető, Moszkvából irányított internacionalizmus követőinek, a kommunistáknak. Sajnos azonban az úgynevezett rendszerváltás nem rehabilitálta Horthy Miklóst” – mondta a jobbikos képviselő.
A két tábor összecsapását rendőrsorfal akadályozta meg. De így is voltak, akik megpróbáltak átszökni az ellenkező oldalra. A Jobbik szerint a rendőrség kettős mércét alkalmazott. „Kíváncsi lennék arra, hogyha egy másik felekezetnél történt volna hasonló, tehát tüntetők tüntettek volna egy zsinagóga előtt, ahol éppen a vallásukat gyakorolják, akkor a rendőrség ugyanígy lépett volna-e fel” – mondta Szilágyi György, jobbikos országgyűlési képviselő.
Összetűzés végül nem történt. A megemlékezők és az ellentüntetők is csendben hagyták el a Szabadság teret.
Rogán: Provokáció
A Fidesz elítéli a Horthy-szobor avatását. A párt frakcióvezetője a távirati irodának küldött közleményében a Jobbik politikai provokációjának tartja az akciót. Rogán Antal szerint a szoboravatás ürügyet szolgáltat majd a nyugat-európai baloldali lapoknak, hogy a következő hetekben antiszemitának tüntessék fel Magyarországot. A Belváros polgármestere ugyanakkor leszögezte, hogy nem csatlakozik az ellentüntetést szervező baloldali prominensekhez sem, mert ők alig egy hónapja még közös parlamenti indítványt írtak alá a Jobbikkal és a szoboravatáson beszédet mondó Gyöngyösi Mártonnal.
MSZP: a szélsőjobb megerősödése
A MSZP is elítéli a szoboravatást. Szerintük az esemény ismét megmutatta, hogy a szélsőséges eszmék visszaszivárognak a közéletbe, amit a kormány tétlenül néz. A Gyurcsány-párt véleménye összecseng a szocialistákéval: a Demokratikus Koalíció közleményében azt állítja, hogy a kormány lovat ad a szélsőjobboldal alá.