A szegedi egészségügyi ellátó rendszerben 60 orvost, 30 szakdolgozót és 30 egyéb munkakörben lévő személyt érint közvetlenül a 62 éves nyugdíjkorhatár bevezetése, de az egész egyetemet nézve közel 400 dolgozó esik bele abba a körbe, ahol a munkavállalóknak választaniuk kell a nyugdíj vagy a munkabér közt. Szabó Gábor rektor elmondta, vannak olyan munkakörök, amelyek esetleges megszűnése nem veszélyeztetné a betegellátást vagy épp az oktatást, mert azt belső átszervezéssel még meg tudják oldani. Bizonyos területeken viszont kritikus lehet a helyzet, hiszen a kulcsszakemberek távozása pótolhatatlan veszteséget jelent. „Bizonyos klinikáinkon például nővérhiány van. Ott most sem tudjuk betölteni az állásokat. Miért gondoljuk azt, hogy ha nyugdíjba küldünk néhány embert, akkor be lehet tölteni az állást? Ráadásul van egy furcsa aspektusa ennek a nyugdíjazásnak, hogy a jogszabály szerint a helyére nem is lehet felvenni mást. Ez azt jelenti, hogy olyan helyeken, ahol már éppen a működés határán vagyunk egy olyan kényszerű létszámleépítést jelenthet, ami egyszerűen működésképtelenséghez vezethet” – fogalmazott Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.
Az orvosi kamara Csongrád megyei elnöke szerint bizonyos területeken a nyugdíjat választó orvosok helyére még csak találni sem lehet majd fiatal szakembert, mert vagy külföldön dolgoznak már, vagy épp nincs olyan szakképesítésük amivel betölthetnék a státuszt. „Ez a rendelet, ami ezt hivatott valamelyest rendezni, sajnos nem szakszerű, átgondolt, mert hogyha ezt hirtelenjében végrehajtják – úgy, mint a közszolgálati hivatalokban –, akkor a hivatás nem fog működni, és akkor itt ellátási gondok fognak adódni” – nyilatkozta Domokos István, a Magyar Orvosi Kamara Csongrád megyei területi szervezetének elnöke.
Az orvoshiány miatt tovább nőhetnek a várólisták is. „Távolabb kerülnek a betegek az ellátásoktól, hiszen a várólisták, az előjegyzési listák mind-mind erről tanúskodnak. De ez még nem eredményez feltétlenül szakmai színvonal- és ellátásbiztonsági veszélyt ebben a pillanatban, de ha ezek a szakorvosrétegek és számok kikerülnének hirtelen a rendszerből, akkor biztosan okozna” – szögezte le Domokos István.
Mind a kamara, mind a szegedi egyetem vezetése további egyeztetéseket tart fontosnak. A jelenlegi határozattal nem értenek egyet.
Szócska: Nem szűnnek meg státuszok
Az egészségügyi államtitkár szerint a kötelező nyugdíjazás miatt nem szűnnek meg státuszok az egészségügyben. Szócska Miklós Kontraszt című műsorunkban azt mondta: nem kevesebb, hanem több orvosra van szükség. Az egészségügyi államtitkárral készült beszélgetést a vasárnap este 8 órakor kezdődő Kontrasztban láthatják.