Az Egyesült Államok nagykövetsége korábban üdvözölte a február 5-re összehívott rendkívüli parlamenti ülés bejelentését. David Pressman szerint a hétfői ülés alkalmat adhatott volna a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásra. Mindezt annak ellenére közölte, hogy a Fidesz-frakció már korábban bejelentette, nem fog elmenni az ellenzék által összehívott rendkívüli parlamenti ülésre.
A svéd miniszterelnök közben jelezte, csak azután hajlandó Magyarországra látogatni, ha a magyar parlament ratifikálta a svéd NATO-csatlakozást. A magyar külügyminiszter szerint ez nem tisztességes.
Én azt gondolom, hogy akkor járna el tisztességes vagy korrekt módon, hogy ha eljönne Magyarországra a ratifikációról szóló döntést megelőzően. Több okból is azt gondolom, hogy ez így lenne korrekt
- nyilatkozta néhány napja Szijjártó Péter.
Egyelőre azonban marad a patthelyzet, a Fidesz-frakció ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy csak a két miniszterelnök találkozója után szavazza meg a ratifikációt.
David Pressman egyébként néhány másik NATO-ország nagykövetének társaságában vett részt az ülésen. Az amerikai nagykövet a múlt héten még az Egyesült Államokban tárgyalt Ben Cardin demokrata szövetségi szenátorral, majd találkozott Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel is. Mint kiderült, a diplomata panaszai nyomán újabb Magyarország elleni szankciók kerülhetnek kilátásba, köztük a vízummentesség eltörlése is.
A dollármédia is üti a vasat, hogy Svédország mihamarabb NATO tagállam legyen
Egyszerre vált sürgető kérdéssé Svédország NATO-csatlakozása a dollárbaloldal és a dollármédia számára - erről a Magyar Nemzet írt. Emlékeztetnek: a baloldal nemcsak rendkívüli parlamenti ülést hívott össze a ratifikációért,
a dollármédia is elárasztotta kérdésekkel a Miniszterelnökséget vezető minisztert a Kormányinfón.
A kormánypártok szerint azonban először helyre kell állítani a két ország közötti bizalmat és ez nem mehet anélkül, hogy a svédek ne jönnének Magyarországra egyeztetni.
A rendes parlamenti ülésszaknak mindjárt az elején sor kerülhet a svéd NATO ratifikációra, de ehhez szükséges a két miniszterelnök budapesti találkozója. Ha a svédeknek fontos a csatlakozás, akkor idejönnek, ahogy Törökországba is elmentek - ezt már a Fidesz-frakcióvezetője, Kocsis Máté pontosította közösségi oldalán.
fotó: David Pressman, MTI/Koszticsák Szilárd