A katasztrófavédelem munkatársai arra figyelmeztetnek, csak akkor lépjünk a jégre, ha megbizonyosodtunk arról, hogy elég vastag ahhoz, hogy elbírja súlyunkat. A téli sportolás 10 centis jégvastagság alatt nem ajánlott. „A 10 centit úgy tudjuk ellenőrizni, hogy megvágjuk a jég felületét, azonban egy helyen történő megvágás nem biztosítja, hogy a teljes területen 10 centi, ezért törekedjünk arra, hogy minél közelebb maradjunk a parttól, hogy egy esetleges mentés során minél könnyebb legyen a segítséget biztosítani” – mondta Szél Norbert, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság merülésvezetője.
A jégből mentést gyakorolták a tűzoltók a befagyott tavon. Előbb azt mutatták meg, mit kell tenni, ha azonnal segítséget kell nyújtani. A legfontosabb, hogy ilyenkor négykézláb vagy hason csúszva közelítsük meg a baleset helyszínét, lehetőleg egy hosszú ággal, kötéllel vagy nadrágszíj segítségével húzzuk a jégre a bajba jutott személyt.
A szakemberek azt mondják, ha már beszakadt alattunk a jég, a legfontosabb, hogy ne merüljünk el a vízben. „Ha mégis beszakadna alattunk a jég, dőljünk előre, kezünket oldalsó középtartásba tegyük szét, ezáltal biztosítva, hogy minél nagyobb felülettel érkezzünk a víz felületére, semmi esetre sem merüljön a kezünk, fejünk a jég, víz alá. Ha ezt meg tudjuk tenni, van esélyünk arra, hogy kimásszunk a lékből” – tette hozzá Szél Norbert.
A katasztrófavédelem munkatársai arra figyelmeztetnek, ha a bajba jutott a jég alá merült, már csak felkészült szakemberek tegyenek kísérletet a mentésre.