Csizmadia László, a CÖF szóvivője és alapítója a csütörtöki sajtótájékoztatón azt mondta: ahogy januárban, ismét békés vonulásra készülnek a résztvevők, ahol politikai szónoklat nem fog elhangozni. Csizmadia szerint az október 23-ai rendezvény azt üzeni a világnak és pénzhatalmaknak, hogy a magyar nép nem tűri az adósrabszolgaságot, ahogy korábban sem tűrte. Csizmadia László csütörtökön sajtótájékoztatón azt is mondta, a békemenetre pártállástól függetlenül várnak minden magyar embert. Csizmadia László közölte: emlékezni és tisztelegni kívánnak az 1956-os szabadságharcosok előtt, akik vérüket adták, és ha rövid időre is, de kivívták a magyar nép szabadságát.
A békemenet üzenete
Közölte, a békemenet demonstrálja azt is: továbbra is megvédik Orbán Viktor miniszterelnököt, és kiállnak mellette; az IMF-nek pedig azt üzenik, ne pártpolitizáljon. Hozzátette, baráti jobbot nyújtanak minden segítőkész szervezetnek, azonban pénzügyi manőverekkel nem hagyják leváltani a kormányt. Elmondta, a békemenet kora délután – a korábbi menetektől eltérően – a Széna térről indul és a Margit körúton, majd a Margit hídon át a Nyugati pályaudvart érintve, a Bajcsy-Zsilinszky úton, az Alkotmány utcán át ér a Kossuth térre.
A szervezők hangsúlyozták: a menet üzenete, hogy nem hagyják, hogy Brüsszel és az IMF támadásai csökkentsék a kormány támogatottságát. A békemenethez október 23-án a Munkástanácsok Országos Szövetsége is csatlakozik. A menet négy órára, Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédére a Kossuth térre érkezik.
„Ez egy szimbolikus nap, amikor a politikai erők és a mögöttük álló társadalmi és civil szervezetek az erejüket meg akarják mutatni” – mondta korábban a Hír TV-nek Fricz Tamás, a Civil Összefogás Fórum szóvivője. A politológus pénteken 20.05-től a Péntek8 vendége lesz. |
„Most abban a mondhatni szerencsés helyzetben vagyunk, hogy előre megmutathatjuk az uniónak, hogy még mindig nem hagyjuk a kormányt. Ugyanis senkinek ne legyen illúziója, azok után, hogy az unió ismét megzsarolta Magyarországot és a kormányt, és a kormány erre úgy reagált, hogy annak a bizonyos tegnap kicsomagolt csomagnak minden egyes intézkedése a zsarolókat sújtja, a háború újra fog kezdődni” – fogalmazott Bayer Zsolt szervező.
Ismert, az újabb egyenlegjavító intézkedések kapcsán Rogán Antal is arról beszélt a Hír TV-ben szerda este, hogy nem a magyar családok fizetik meg a hiánycsökkentést, hanem a bankok és a multinacionális vállalatok.
Az első békemeneten 400 ezren vettek részt
A januári Békemenet Magyarországért rendezvény után a Belügyminisztérium (BM) azt közölte, négyszázezren demonstráltak a kormány mellett Budapesten. „Emberemlékezet óta Magyarországon ekkora tömeg még nem demonstrált a kormány és politikája mellett” – írta akkori közleményében a BM. Március 15-én a békemenet lengyelekkel vonult a Kossuth térre, ahol meghallgatták Orbán Viktor ünnepi beszédét.