Elsőként a szocialisták elnöke érkezett a Sándor-palotába. A félórás megbeszélés után Mesterházy Attila azt mondta, konkrét személyekről nem esett szó, csak a jelöltek kiválasztásának elveiről egyeztettek.
„Kiemelten fontos, hogy egy független, az alapjogok iránt elkötelezett és azokat jól ismerő személy legyen – fogalmazott Mesterházy Attila. – A másik ilyen fontos alapelv, amit a figyelmébe ajánlottam a köztársasági elnök úrnak, hogy nem lehet pusztán jogtudós, nem lehet pusztán csak kiváló professzor, hanem a gyakorlati problémák, a hétköznapi élet gondjai iránt érzékeny embernek kell lenni” – tette hozzá a Magyar Szocialista Párt elnöke.
Az LMP szerint az új biztosnak fel kell vállalnia a konfliktusokat a parlament kétharmados többségével szemben. Ők szívesen látnák Tóth Gábor Attilát, a Társaság a Szabadságjogokért volt elnökét a biztosi székben. „Ma nagyon kevés eszköz van a magyar emberek előtt, amelyik meg tudja őket védeni, meg tudja védeni az emberek jogait, javait a kétharmados többség önkényeskedéseivel szemben” – fogalmazott Schiffer András, az LMP társelnöke.
A Jobbik olyan ombudsmant tud elfogadni, aki a legszélesebb társadalmi réteget tudja képviseli. „Én azt kértem a köztársasági elnök úrtól, hogy amennyiben ez számára is fontos, akkor olyan jelöltet nevezzen meg, aki sem az előző rendszerben, sem a mostani, elmúlt 23 évben nem volt egyetlen egy pártnak sem a tagja” – közölte Vona Gábor, a Jobbik elnöke.
A kormánypártok szerint jogi tapasztalat kötelező, de emellett előny, ha van diplomáciai jártassága is a jelöltnek. „Kell rendelkeznie megfelelő súllyal és tekintéllyel, amit egyébként egy ilyen pozíció betöltése igényel, és természetesen némi gyakorlati tapasztalattal is” – mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője.
Szabó Máté 2007-óta tölti be az alapvető jogok biztosi tisztségét, megbízatása szeptember 24-én jár le. Áder Jánosnak augusztus 10-ig kell javaslatot tennie az új ombudsman személyére, jelöltjét várhatóan csütörtökön jelenti be az államfő.