Egy nő a XVI. kerületben lett rosszul még november végén. A nő agyvérzést kapott, a mentőket a szomszédok riasztották. Többször is. „Bőven 90 perc fölött voltak itt. És nem volt orvos a mentőben. Nem tudtak egy vércukrot mérni, egy vérnyomást, nem volt orvosi táska” – mondta Rácz Géza. A mentőszolgálat szerint ez viszont csak 68 perc volt. A nő a kórházban meghalt.
Hasonló eset történt nemrég Szolnokon is, ahol a mentőautó 32 perc után érkezett ki egy 22 éves fiúhoz, akit a zebrán gázolt el az autó. A fiatal másnap életét vesztette. A mentőszolgálat szóvivője szerint csak az esetek háromnegyedében tudnak 15 perc alatt kiérni. „Az estek 75-78 százalékában 15 perc alatt a helyszínre ér a mentő, de az is tagadhatatlan, hogy mindig is voltak olyan esetek, hacsak ritkán is, amikor ez a helyszínre érkezési idő akár fél óránál is hosszabb lehet. Ezeket mi amint a tudomásunkra jut, kivizsgáljuk” – mondta Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője.
Az új mentésirányítási rendszert tesztelik a központban. A teljes irányítás ide kerül – azt is figyeli a rendszer, hogy honnan tud a leggyorsabban kiérkezni a mentő a beteghez és hova vihetik kórházba. A cél, hogy minél rövidebb idő alatt eljusson a segítség a helyszínre. „Ez egy duplán biztosított rendszer, ugye részben elektronikus, részben pedig rádiófónia, és a kettőből biztos, hogy hiba nélkül és tévedés nélkül, gyorsabban el tud jutni az esemény helyszínéhez” – mondta Golopencza Pál, az OMSZ szolgálatvezető főorvosa.
A kapacitáshiány miatt a fővárosba vidékről is vezényeltek át mentőautókat. „Ahonnan átmenetileg átcsoportosítottunk, azt a területet sem hagytuk mentőerő nélkül. Maradt ott mentőerő és hogyha az foglalttá vált, máris küldtük a következő mentőerőt máshonnan. Tehát több régióból mozgatjuk az autókat, a mentőegységeket azért, hogy minél több beteghez közel tudjunk maradni” – mondta Burány Béla, az OMSZ főigazgatója.
Karácsonyra huszonkét új mentőautót kap a szolgálat, a járműveket 500 millió forint állami forrásból vették.