Nehezebb lett a munka az elmúlt napok időjárása mellett. Az egyik balatoni büfében például öt sütőben sütik egyszerre a palacsintát. Közben a másik lángon rotyog a leves, a forró olajban pedig sülnek a lángosok.
„Volt olyan, hogy a polcon felejtettük a tojást és próbáltuk felütni pár óra múlva és megfőtt a fehérje. Csodálkoztunk, hogy miért nem jön szét, és a tojásfehérje megkeményedett a hőségtől a polcon” – mesélte Belényesi Lászlóné, az egyik siófoki büfé szakácsa.
Klímát a büfé kialakítása miatt nem tudnak beszerelni, ezért kénytelenek ilyen körülmények között dolgozni.
„Le a kalappal mindenki előtt, aki ezt végigcsinálja. 40-50 fokok itt egész nap. Mennek a tűzhelyek. Egész nap itt a lángos mellett állni borzalmas. Próbálkoztunk ventilátorral, de csak meleg levegőt fúj, még rosszabb. Elfújja a lángot. Nem tudunk főzni mellette. Próbáltunk mobilklímát betenni 45 foknál kiakadt” – tette hozzá Belényesi Lászlóné.
A budapesti éttermekben is nagy a forgalom, itt is embert próbáló dolgozni. Az egyik török gyrososnál például 60 fok van a sütő mellett.
A legtöbb baleset ilyenkor hőguta vagy napszúrás miatt történik, ezért is fontos, hogy minden munkahelyen legyen egy olyan árnyékos hely, ahol le tudják hűteni magukat a dolgozók.
„Ha a napi középhőmérséklet meghaladja a 24 Celsius fokot, abban az esetben minden munkavállalónak óránként öt perc pihenőidőt kötelezően kell biztosítani” – mondta Gaál Zoltán, az Aurapro Kft. szakmai vezetője.
A munkáltatóknak vizet vagy enyhén cukros üdítőt is biztosítania kell a dolgozóknak. „Minden ruházatot úgy kell meghatározni, hogy az az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzés feltételeit ne sértse. Tehát javasolt valóban a fehér ruházat, illetve esetekben a lengébb ruházat. De nyilván egyéni védőeszközöket, egyebeket nem szabad levenni” – tette hozzá Gaál Zoltán.
Az országos tisztifőorvos közben ismét másodfokú hőségriadót rendelt el.
„Amit ilyenkor el kell mondanunk tanácsként mindenkinek, hogy önmagára és a környezetére is nagyon figyeljen és vigyázzon. Ilyenek az egyéni védekezések is. Hogy a lakástól tartsuk távol a hőt, Zárjuk ki a hőt. Illetve saját magunkat is próbáljuk meg védeni a hőhatás ellen. A hőkizárásnak számos lehetősége van. Ilyenek például a sötétítések, az elektromos fűtőeszközök lekapcsolása napközben. Lehetőleg zárt legyen, hogy ne jöjjön be a hőség. Éjszakára pedig ez forduljon meg” – fejtette ki Kovács Attila.
A meteorológusok szerint ez lesz az idei nyár legmelegebb hete.