A szabadszentkirályi általános iskolába 136 gyermek jár 4 településről. Tornaterem nincs, testnevelésórákon az önkormányzati futballpályát és a mellette lévő tornaszobát használják. Szeptembertől az első és az ötödik évfolyamnak minden nap van tornaórája.
Pécsett a legnehezebb helyzetben a Pollack Mihály Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola van. Hat kilencedik osztály indult, a napi kötelező testnevelés erre az évfolyamra is vonatkozik. Tornacsarnok itt sincs. Ősszel az iskolától 20 percre lévő kollégium udvarán tartják az órákat, előfordul, hogy egyszerre három osztálynak. Télen eddig a lányok átjártak más iskolába, míg a fiúk az osztálytermekben tornáztak. A heti plusz 12 órára viszont egyelőre nincs megoldás.
„Remélem, változik azért a helyzet, és vagy állami pályázati formában, vagy önkormányzati formában lesz valami szervezés, hiszen más iskolák tornatermeit, tornacsarnokait is tudnánk használni, hogyha arra biztosítanak időpontokat” – mondta el Lantos Károly, az intézmény igazgatója.
A tornaterem másodlagos, a mindennapi testnevelés bevezetésének elsődleges célja a szemléletváltás – derült ki a kormánypártok kihelyezett sárvári frakcióülése után a Fidesz frakcióvezetőjének szavaiból.
Az a lényeg, hogy mozogjanak a gyerekek, nem az, hogy ehhez egyébként infrastruktúra ilyen sebességgel társuljon – közölte Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője.
A KDNP szerint a tornateremhiányra átmeneti megoldást jelent a testnevelésórák összevonása.
„Ha valaki úszásoktatásban vesz részt, azt nem lehet egy óra alatt megoldani, ott össze kell vonni két órát, vagy pedig felhasználva a tornaterem pótlására a különböző sportcsarnokokat, amik a városban fellelhetők, itt is legalább két óra szükséges” – mondta el Harrach Péter.
Rogán Antal jelezte, hogy egy-két éven belül tornaterem-építési programot indítana a kormány.
A Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete (MTTOE) szerint lesz elegendő pedagógus a mindennapos testnevelésórák megtartásához és az új rendelkezés kikényszerítheti majd a hiányzó 300-400 tornaterem megépítését. A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) pedig jelezte: felelősségre vonná az iskolákat, ha létesítményhiányra vagy másra hivatkozva nem tartják meg a testnevelésórákat, vagy ha azokért pénzt kérnek a szülőktől. Mindennapos testnevelés az első, ötödik és kilencedik évfolyamon felmenő rendszerben, tankötelezettség 16 éves korig – ezek a fokozatosan életbe lépő új köznevelési törvény szeptembertől hatályos legfontosabb pontjai. |