„Március 19. a vészkorszak kezdete, a huszadik század legkegyetlenebb tragédiájának a dátuma.” A német megszállás hetvenedik évfordulójára a Dohány utcai zsinagóga előtt emlékezik szerdán a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége. A szervezet ügyvezető igazgatója, Zoltai Gusztáv azt mondta: mindenkit várnak, aki tiszteli az életet és az embertársait. Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke már igent mondott. Kapott meghívót Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója is, akit a kormány a holokauszt gyermekáldozatainak sorsát bemutató oktatási központ, a Sorsok Háza koncepciójának kidolgozásával bízott meg. Ha Schmidt Mária elmegy a megemlékezésre, meghallgathatja az őt történészi és női mivoltában sértegető Karsai Lászlót is.
„Karsai urat külön kértük, és ígéretet is kaptunk tőle arról, hogy mint történész fog megszólalni, és az egész megemlékezésünket pártpolitika-mentes megemlékezésnek tervezzük, úgyhogy nem szeretnénk, ha a politika belekeveredne. A televízióban is elhangzott, hogy Karsai úr sem az emlékművel, sem a Sorsok Házával, sem Schmidt Máriával nem kíván foglalkozni a beszédében” – közölte Heisler András elnök.
Schmidt Mária szakmai tisztességét és hitelességét a Mazsihisz is megkérdőjelezte. A szervezet szerint kétséges, hogy a Sorsok Háza bemutatja-e a deportálások társadalmi előzményeit is a numerus claususszal és a zsidótörvényekkel együtt. Videofelvétel bizonyítja, hogy Schmidt Mária bemutatta az oktatási központ koncepcióját a Mazsihisz vezetőinek, akik ma már egyáltalán nem támogatják a Sorosok Háza megépítését. Helyette a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógát alakítanák át a magyar-zsidó együttélés házává. „Elkezdtük magyarországi értelmiségiekkel, tudósokkal, filozófusokkal, levéltárosokkal kibontani ezt a projektet, és megpróbáljuk megalkotni ennek a vázát. Konkrét előrelépés nem történt, hiszen döntések ebben a kérdésben majd csak a választások után várhatók” – mondta a Mazsihisz elnöke.
Karsai László a Mazsihisz vezetőinek jelenlétében sértette meg egy januári sajtótájékoztatón Schmidt Máriát. Szerinte a Terror Háza Múzeum főigazgatója relativizálja a holokausztot, ezért rá bízni a Sorsok Házát olyan, mint ha az ember egy bordélyház vezetőjétől kérne erkölcsi tanácsot.