„A státusztörvényről nem volt érdemi társadalmi vita és egyeztetés” – kritizálta az oktatási rendszert a Párbeszéd képviselője a parlamentben. Mellár Tamás egyszeri kalapácsos embernek nevezte a belügyminisztert.
„Lehet, hogy oktatásügyi kérdésekkel nem önhöz fordulnánk, de kioktatásból jeles volt ön, tisztelt képviselő úr” – válaszolt Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
„Mi köze van Brüsszelnek egy nemzeti hatáskörbe tartozó terület finanszírozásához?” – tette fel a kérdést a szocialista Kunhalmi Ágnes, aki szintén az oktatáspolitikája miatt támadta a kabinetet. Az MSZP társelnöke a béremeléshez szükséges források kérdését vitatta.
„Óriási ellentmondás van a propagandagépezetben. Brüsszeltől várni egy szuverenitására oly büszke kormánynak a pénzeket... Ha ez a pénz jár, pedagógusoknak a nemzeti költségvetésből jár ez a forrás” - mondta Kunhalmi Ágnes.
„Az EU-s pénz, tisztelt képviselő asszony, nem könyöradomány, nem ajándék, nem valami jótétemény. Az EU-s pénz nekünk jár” - hangsúlyozta Rétvári Bence.
A belügyminisztériumi államtitkár válaszában arra emlékeztetett: az EU-s forrás a magyar költségvetés részét képezi. Egyúttal rámutatott: a baloldal akadályozza a pedagógusok béremelését.
„Már réges rég itt lehetne ez a forrás, már akár a tavalyi évben is utalhatták volna, de politikai okokból, amelyeket önök fűtenek Brüsszelben, az önök 6 millió forintért ott tevékenykedő képviselői mondanak újabb és újabb mondvacsinált indokokat arra, hogy miért ne tudjuk kifizetni azt a béremelést az orvosoknak, ami 2024-re 800 ezer forintos átlagfizetést tudna eredményezi, nos ezt önök teszik” – hangsúlyozta Rétvári Bence.
Az oktatás témakörében szólalt fel a Momentum képviselője is. Tóth Endre beszédében a Ludas Matyial példálózott.
„Hidegvérű bosszúállás zajlik e ház falai között, a sok kormánypárti ispán Döbrögi urasággal az élen deresre készülnek húzni a tiltakozó pedagógusokat” – adott hangot véleményének a momentumos politikus.
„Arra nem szeretnék reagálni, hogy külső karakterjegyek alapján sérteget embereket, csak annyit tennék hozzá, hogy kár volt Oxfordban tanulniuk, ha ez a stílus” – fogalmazott Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára, ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a pedagóguséletpálya-törvény megteremti a lehetőségét a béremeléseknek, több szabadságot és a többletmunkáért több pénzt ajánl a tanároknak.
„Az önök egyik európai parlamenti képviselője, aki esküt tett arra, hogy Magyarországot képviseli, hogy majd a mi érdekeinkben jár el, mármint a magyarok érdekében, kiáll és egy sajtótájékoztatón azt követeli, hogy támasszanak újabb feltételeket Magyarországgal szemben, és csak azokat teljesítve kaphassa meg az uniós pénzeket. Erre nem találunk szavakat... Vagy igazából találunk: amit önök művelnek, az elképesztő, képmutatás, cinizmus, és nem utolsósorban pedagógusok elleni cselekedet” – mutatott rá Dömötör Csaba.
A kormánypárti politikus megjegyezte: baloldali kormányok idején nem ilyen javaslatokról folyt a vita, akkor ugyanis utcára tették a pedagógusokat, béreket vettek el, és mintegy 400 helyen zártak be iskolákat. Hozzátette: oktatási kérdésekre csaknem kétezermilliárd forinttal költ többet jövőre az ország, mint az ellenzéki kormányzás idején.