A világ legnagyobb, az országok állampolgárainak külföldi tartózkodásával, mobilitásával foglalkozó tanácsadó cégének elemezése a globálisan legátfogóbb, a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (International Air Transport Association – IATA) utazási adatsorai alapján készültek. Az index összeállításánál az elemzők 199 különböző útlevelet értékelnek 227 különböző utazási célpont alapján.
A 2025-ös rangsor alább olvasható. A top 10-es listán a legtöbb helyezésnél több országnév szerepel, aminek oka, hogy a helyezésnél alapvető szempont, az adott ország útlevele hány országba biztosít vízummentes beutazási lehetőséget. A lista élén álló Szingapúrnál ez a szám 195, míg a 8. helyen Csehországgal együtt szereplő Magyarországnál 187.
A legerősebb útlevelekkel rendelkező országok top 10-es listája:
- Szingapúr
- Japán
- Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, Dél-Korea, Spanyolország
- Ausztria, Dánia, Írország, Luxemburg, Hollandia, Norvégia, Svédország, Belgium
- Új-Zéland, Portugália, Svájc, Egyesült Királyság
- Ausztrália, Görögország
- Kanada, Málta, Lengyelország
- Csehország, Magyarország
- Észtország, Amerikai Egyesült Államok
- Lettország, Litvánia, Szlovénia, Egyesült Arab Emírségek
A lista utolsó három helyén Irak (31 desztináció), Szíria (27), és Afganisztán áll (26). Ez azt jelenti, hogy 2025-ben az afganisztáni útlevél csak 26 másik államba biztosít beutazási lehetőséget. Az afganisztáni útlevéllel rendelkezők ezen belül Kambodzsába, a Maldív-szigetekre, Dzsibutibe, Srí Lankára, és Haitibe látogathatnak vízum nélkül.
A Henley & Partners elemzői megjegyzik, hogy az index 19 éves történetében még soha nem volt ekkora a különbség a lista legerősebb és leggyengébb útlevele között. A szingapúriak 169 több célállomásra utazhatnak vízum nélkül, mint az afganisztáni állampolgárok.
Érdekesség, hogy bár a leggyengébb útlevéllel rendelkező országok között szerepel, Észak-Korea útlevele így is 41 országba tesz lehetőség vízummentes beutazási lehetőséget. Az említett három utolsó helyezett mellett Észak-Korea a listán Jement, Pakisztánt, Szomáliát, Nepált, a palesztin területeket, Líbiát és Bangladest is megelőzi.
A teljes cikk az Origo.hu oldalán olvasható.
Fotó: Canva