A huszonhárom kerületi polgármester, a főpolgármester és kilenc listás képviselő alkotná a jövőben a Fővárosi Közgyűlést a kormánypártok javaslata szerint. Jelenleg a testület pártlistáról delegált politikusokból áll.
„Eddig a főváros a kerületektől egy picit elszigetelt, elkülönült egységként jelent, jelenhetett meg. Azt gondolom, ezután az érdekérvényesítés a fővárosi kerületi polgármestereken keresztül sokkal hatékonyabban és rendezettebben fog tudni megvalósulni” – vélekedett Papcsák Ferenc.
A zuglói polgármesterrel ellentétben a jobbikos Apáti István úgy gondolja, hogy a fővárosi önkormányzati rendszer átalakítása kizárólag hatalmi érdekeket szolgál. „A 2014. április 6-ai és május 25-ei eredmények láttán támadt ez a zseniális gondolatuk” – fogalmazott. A Jobbik szerint a kormánypártok célja a baloldali többség megakadályozása a fővárosban. „Ez nyilvánvalóan aránytalan, nyilvánvalóan inkorrekt, nyilvánvalóan abszolút antidemokratikus a Jobbik tekintetében is. Világos, hogy mondjuk 9-10-12 százaléknyi választói akarat itt, a fővárosban sem csak egy mandátumot kellene hogy érjen” – jelentette ki Apáti István.
Az MSZP az Alkotmánybírósághoz és az ombudsmanhoz fordul. „Én nagyon remélem, hogy az Alkotmánybíróság és minden más testület, amely erre jogosult, el fogja kaszálni ezt a törvényt” – mondta Szabó Sándor képviselő.
Az új házszabály szerint az LMP frakcióvezetője révén szólalhatott meg a bizottságban. Schiffer András az aránytalanságot kifogásolta: egy százhúszezer lakosú kerület ugyanúgy csak a polgármestert delegálhatná a Fővárosi Közgyűlésbe, mint egy jóval kisebb kerület. „Volt alkotmánybírósági döntés, amely kimondta azt, hogy a korábbi választókerületi rendszer megengedhetetlen módon torzít, hiszen olyan különbségek keletkeztek lakosságszámban az egyes egyéni választókörzetek között. Most pedig itt van egy olyan fővárosi választási rendszer, amely ugyanazokat az aránytalanságokat produkálja, amely miatt önök úgy látták jónak pár évvel ezelőtt, hogy legyen egy új választójogi rendszer Magyarországon. Ezekre a felvetésekre legyenek szívesek válaszolni” – mondta Schiffer András.
A fideszes Vígh László nagyon jó előterjesztésnek nevezte a javaslatot. „Azt gondolom, hogy tisztességes az, hogy egy munkabért vehet fel mindenki, ami azt jelenti, ha a fővárosi polgármesterek bekerülnek, akkor térítésmentesen teszik a dolgukat” – mondta.
Az igazságügyi bizottság nyolc kormánypárti szavazattal négy ellenében tárgysorozatba vette az önkormányzati törvény módosításáról szóló javaslatot.
A BÖSZ támogatja
Támogatja a Budapesti Önkormányzati Szövetség (BÖSZ) a fideszes törvényjavaslatot. A kerületi vezetőkből álló testület rendkívüli ülésén határozott erről. Szerintük az új rendszer olcsóbb lenne, az, hogy a polgármesterek nem kapnának a közgyűlési munkáért fizetést, több tíz millió forint megtakarítást jelenthet évente.
Riz Levente, a Budapesti Önkormányzati Szövetség elnöke szerint emellett demokratikusabb lenne az új rendszer, és hatékonyabb volna a főváros és a kerületek közötti együttműködés is. „Közvetlenül választják meg az emberek a polgármestereket, a korábbi gyakorlat szerint viszont a közgyűlésben pártlistákra szavaztak, tehát jóval közvetettebb a választás. Ráadásul a polgármesterek jellemzően nemcsak a saját párthíveiknek szavazataira számíthatnak, hanem sokkal inkább a másik táborhoz tartozókéra is. Ezt én sok sokszor tapasztalhattam, tehát sokkal nagyobb a beágyazottság, és jóval nagyobb lehetőség van arra, hogy az adott kerületi polgármester minél több ember véleményét képviselhesse” – mondta a BÖSZ elnöke.
Az MSZP normakontrollt szeretne
A legnagyobb ellenzéki párt elvárja a köztársasági elnöktől, hogy kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. A szocialisták maguk fordulnak az Alkotmánybírósághoz, ha Áder János aláírja a jogszabály-módosítást. Az utólagos normakontrollhoz az országgyűlési képviselők negyedének aláírása kell, az MSZP-nek ennyi mandátuma nincs, ezért szignóvadászatba kezd. A szocialisták főpolgármester-jelöltje szerint a Fidesz kisebbségből igyekszik többséget kreálni a fővárosban.
„Az MSZP Áder János köztársasági elnökhöz fordul. Egyrészt kérjük, hogy ne írja alá a Budapest-törvényt, amely szétveri Budapestet mint egységes várost, és forduljon előzetes normakontroll iránti kérelemmel az Alkotmánybírósághoz. Elfogadta az OVB azt is, hogy az MSZP frakciója ezzel párhuzamosan megkezdi az országgyűlési képviselők egynegyedének támogatását megszerezni, és hogyha a parlament elfogadja a törvényt, és az államfő mégis aláírja, akkor pedig utólagos normakontrollal fogunk az Alkotmánybírósághoz fordulni” – mondta Botka László választmányi elnök.
„Ne ejtőernyőzhessenek a szocialista képviselők!”
A közvetlenül megválasztott képviselők helyét erősítené a Fidesz frakcióvezetője a Fővárosi Közgyűlésben. Bővebben >>>