„Ki kell vezetni ezt a terméket” – a jelzálog alapú devizahitelezés megszüntetéséről múlt szerdán döntött a kormány. A nemzetgazdasági minisztérium dolgozza ki a részleteket. Az érintettekkel a héten egyeztet Varga Mihály.
– Ha nem lesz megállapodás, a kormány ősszel akkor is lépni fog. Tehát szeretnénk, ha az érintettekkel folytatott egyeztetések végén lenne egy olyan javaslat, amelyet mindenki el tud fogadni. De ha ez nem történik meg, akkor a kormány maga fog döntéseket hozni – fogalmazott Varga Mihály a Hír Televízió Magyarország élőben című műsorában.
A devizahitelesek nagy részét képviselő Civil Összefogás Fórum vezetőivel és szakértőivel kedden tárgyalt a miniszter. – A mi elképzelésünk az az, hogy forintosítani kell abban a pillanatban a devizahiteleket, amikor a felvételre sor került – mondta a Hír TV-nek Csizmadia László. Az ebből fakadó veszteségeket pedig megosztanák a bankok, az állam és az adósok között.
„Legfontosabbak a bankok, akiknek egy nagy részt kell felvállalniuk a teherből, kárenyhítés címén – mondta a CÖF elnöke. Ebben a pillanatban, véleményem szerint, üzletileg és jogilag is a civil társadalom rendkívüli mértékben megalapozott és az igazságát megfelelő mértékben fogja tudni képviselni” – vélekedett Csizmadia.
Szocialista nem
Az MSZP továbbra sem támogatja a termék kivezetését, pedig a devizahitelek nagy részét még a szocialista kormányok alatt vették fel az emberek. „Ezek nem megoldások. […] Ha látták a ma reggeli statisztikát, hogy Magyarországon 470 évnek kell ahhoz eltelnie, ahhoz, hogy a lakásállomány megújuljon, mert olyan alacsonyra csökkent a lakásépítés, akkor azt hiszem, hogy jogos a kérdés, hogy akkor milyen hitelezés lesz?” – kérdezte Szekeres Imre MSZP-s képviselő.
A szabad felhasználású hitelezést egyelőre nem érintik majd az intézkedések. A nemzetgazdasági tárca szerdán a bankszövetséggel egyeztet, a civilek pedig jövő héten, kedden tárgyalnak a készülő jogszabályról a közigazgatási és igazságügyi miniszterrel.
Megállapodásra számítanak a kormánnyal
Megegyezésre számít a kormánnyal a devizahitelesek ügyében az egyik nagy osztrák bank, az Erste vezérigazgatója. Andreas Treich szerint az Orbán-kormány legutóbbi nyilatkozataiból az derül ki, hogy megállapodás lesz a gazdaság és a politika szereplői között. A döntéshozók figyelmét ugyanakkor arra hívta fel, hogy bankok nélkül nincs gazdasági növekedés.