Fontos szakértői anyagokat titkolhattak el a felelős miniszterek elől a németországi atomerőművek végleges leállítását megelőzően, értesült a német sajtó.
"Az atomerőművek korszaka véget ért. Az atomenergiát Németország nem alkalmazza többé" - mondta Olaf Scholz német kancellár tavaly áprilisban, amikor leállították a három még működő atomerőművet. A döntés a megújuló energiaforrásokra történő átállás jegyében született, fő szószólója pedig a zöldpárti gazdasági miniszter és alkancellár, Robert Habeck volt. Azonban a Cicero magazin szerint az atomerőművekért felelős két minisztérium alkalmazottai "elhallgattak" több, az erőművekkel kapcsolatos fontos szakértői információt a gazdasági minisztérium élén álló Robert Habeck, illetve a környezetvédelmi minisztérium vezetője, az ugyancsak zöldpárti Steffi Lemke elől. A konzervatív CDU/CSU ezért felszólította Robert Habecket, hogy tisztázza a végleges bezárás körülményeit, mert beigazolódott az a korábbi gyanú, hogy "hazudtak a parlamentnek és a lakosságnak az atomenergia használatának megszüntetésével kapcsolatban".
Robert Habeck visszautasította a vádakat. Mostanra azonban az adatok azt mutatják, hogy Németország egyre nagyobb árambehozatalra szorul a nukleáris erőművek bezárása miatt, míg a neki villamosenergiát biztosító Franciaország áramexportja ezzel egyenes arányban növekszik. A francia áramexport 2024 első negyedévében az ötszörösére emelkedett a tavalyi évhez képest, ez az egész Unió karbonsemleges áramtermelésének az egynegyede.
Az Oeconomus Gazdaságkutató elemzése szerint Franciaország helyzete azért különleges, mert az Európában messze legnagyobb, 56 atomreaktort magába foglaló francia atomenergia ágazat – amely az ország áramtermelésének 65 százalékát adja – mostanra vetélytárs nélkül maradt Európában.