A tartalomból:
- Az amerikai külügyminiszter múlt pénteken Pekingben találkozott a kínai elnökkel háromnapos kínai látogatása végén. Hszi Csin-ping azt mondta Antony Blinkennek, hogy Kínának és az Egyesült Államoknak partnereknek, nem pedig riválisoknak kell lenniük. A kínai elnök arra is igyekezett figyelmeztetni Blinkent, hogy az Egyesült Államok részéről érkező többszörös nyomás a kétoldalú kapcsolatok „romlásához” vezethet. Blinken, aki kevesebb mint egy éven belül másodszor látogatott Kínába, figyelmeztette Kínát, hogy ne támogassa háborújában Oroszországot. Az amerikai külügyminiszter több mint öt és fél órán keresztül „mélyreható és konstruktív” megbeszélést folytatott Vang Ji kínai külügyminiszterrel.
- Míg Antony Blinken Kínában járt, Jens Stoltenberg egy berlini rendezvényen azt mondta: ,,Kínának fel kell hagynia Oroszország támogatásával az Ukrajna elleni háborúban, ha javítani akarja kapcsolatait a nyugati országokkal.’’ A NATO főtitkára hangsúlyozta: „Kína azt mondja, hogy jó kapcsolatokat akar a Nyugattal. Ugyanakkor Peking tovább szítja a második világháború óta legnagyobb fegyveres konfliktust Európában.
- A hétvégén a katari fővárosban, Dohában a G7 és az úgynevezett globális dél nemzetbiztonsági tanácsadók és magas rangú tisztviselők találkoztak, hogy megvitassák az Ukrajnával kapcsolatos békecsúcs terveit. Erről korábban a Bloomberg számolt be forrásokra hivatkozva. E találkozó része annak a tárgyalási fordulónak, amely a júniusban Svájcban tartandó magas szintű csúcstalálkozó előkészítését szolgálja.
- Több mint másfél évvel az Északi Áramlat 1 és 2 tenger alatti gázvezetékek balti-tengeri szabotázsa után Oroszország kérésére ülésezett az ENSZ Biztonsági Tanács, amely nemzetközi együttműködésre szólított fel az incidens teljes körű megvilágítása és a felelősök megállapítása érdekében. Oroszország támogatást kapott Kínától, amely úgy véli, hogy egyesek ellenállása az incidens nemzetközi kivizsgálásával szemben „rejtett szándékokat” takar.
Teljes adás: