A legtöbben, összesen 17 alkotó, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerezték a jelentkezéshez szükséges filmes ismereteket, de népszerű az Inkubátor Program az ELTE Filmtudomány szakos hallgatói, illetve a METU és MOME, valamint egyéb hazai és külföldi filmes képzést végzett hallgatók körében is. Negyvenöt játékfilm- és négy dokumentumfilmötlet, az idén először indított animációs rövidfilm felhívásra pedig hét filmterv érkezett be. A jelentkezők szinopszissal és treatmenttel, animációs film esetén látványtervvel jelentkezhettek.
Az öttagú zsűri a beérkezett filmtervek közül legfeljebb tízet forgatókönyv-fejlesztésre javasol, amelyhez 3 millió forint anyagi támogatást, valamint szakmai segítséget kapnak az alkotók. A tíz filmterv közül a novemberi Pitch Fórumon választ ki a szakmai zsűri és a közönség öt nyertest, akik ezt követően gyártási támogatást kaphatnak, sikeres pályázatot követően. A gyártási támogatás összege az egész estés játékfilmek esetében 135 millió forint, dokumentumfilmek esetén 40 millió forint, az animációs szerzői rövidfilmek esetében pedig akár elérheti a 20 millió forintot is. A támogatott projektek készítői számára a Filmintézet a Fast Forward Program keretében workshopokat is biztosít, amelyek segítik a felkészülést és a filmtervek továbbfejlesztését. A program kiemelkedő szerepet játszik a pályakezdő filmkészítők számára a karrierjük elindításában és lehetőséget biztosít a magyar filmipar új hangjaiként nemzetközi sikerre is szert tenni.
A 2015-ben elindított Inkubátor program már több mint 30 elsőfilmes csapat számára biztosított gyártási támogatást, köztük olyan sikeres alkotásokkal, mint Szilágyi Zsófia Egy nap című alkotása, amelynek világpremierje a cannes-i fesztiválon volt és elnyerte a filmkritikusok nemzetközi szövetsége, a FIPRESCI rangos díját. Csuja László Virágvölgy című road movie-ját többek között a Karlovy Vary filmfesztiválon díjazták, Zurbó Dorottya Könnyű leckék című dokumentumfilmje pedig a locarnói premierjét követően világszerte nagy siker volt.
Az Inkubátor program keretében készült el Csáki László Kék Pelikan című animációs dokumentumfilmje, amelynek világpremierje a Tallinn Black Nights Filmfesztiválon volt, azóta pedig jelentős nemzetközi seregszemlékre kapott meghívást, a Lefkovicsék gyászolnak, amelyet több mint 35 ezren láttak a mozikban, valamint a napokban Berlinben bemutatkozó Minden rendben című alkotás Sós Bálint Dániel rendezésében.
Bővebben az NFI Inkubátor programjáról: https://nfi.hu/kepzes/inkubator-program-kepzes