Izgalommal várták az óvodások Fertőhomokon a gólyák érkezését, dalokkal és versekkel is készültek.
Kóczán Lili: „Nagyon szeretem a gólyákat, nagyon örülök, hogy megjöttek a gólyák, de az anyuka, még nem jött meg az anyuka gólya.”
A fertőhomoki óvoda udvarán található gólyafészket mindig nagy figyelem kísérik a régióban, hiszen egy webkamera segítségével bárki nyomon követheti a gólyapár mindennapjait.
Horváth Anna, tagintézményvezető, Tündérrózsa Óvoda, Fertőhomok: "A gyermekeket felhívjuk a fenntartható fejlődés problémáira, próbáljuk őket olyan célt kialakítani, hogy a környezetet tiszteljék, szeressék és egy olyan nemzedéket tudunk felnevelni, ami mentes minden káros hatástól. Törekedünk arra, hogy a jövőt úgy alakítsuk, hogy gazdaságilag és társadalmilag ne veszélyeztessük.”
A következő napokban, hetekben egyre több fészekben pillanthatjuk meg a gólyákat, áprilisban ugyanis kezdődik a párzási időszak.
Pellinger Attila Természetmegőrzési osztályvezető, Fertő-Hanság Nemzeti Park: „Általában a hím gólyák érkeznek előszőr, elkezdik tatarozni a fészkeket, elkezdik őrizni és később csatlakoznak hozzájuk a tojók. A megyei állomány több mint 200 pár, itt a Fertő parti községekben, egy-egy pár fészkel jellemzően.”
A fehér gólya hazánkban fokozottan védett madár, a hazai állomány 1958-tól folyamatosan csökkent. Az akkori 8000 párról, napjainkra 5000-5500 pár körül állandósult a fészkelők száma.