A 110 éves magyar cserkészet múltját, jelenét és várható jövőjét tárgyaló tanulmánykötet a cserkészet korszakait külön fejezetekben mutatja be, valamint kitér arra a társadalmi környezetre, amelyben ma létezik az ifjúságnevelő mozgalom.
A szerzők rámutattak arra, hogy a magyar cserkészkedés az 1989-90-es rendszerváltást megelőző több mint négy évtizeden keresztül a diaszpórában létezhetett, ahol fontos tényező a mai napig a magyar közösségek identitásának megőrzésében.
Lendvai-Lintner Imre, a Külföldi Magyar Cserkészszövetség elnöke rámutatott, hogy az 1908-ban alapított magyar cserkészet tevékenységének fontos eleme a diaszpóra közösségeiben az, hogy magyar nyelven zajlanak a foglalkozások, ami segít megőrizni a nyelvet. Ahogy az amerikai magyar cserkészvezető az MTI-nek fogalmazott, "ami nekünk igazából adja a non plus ultrát, a diaszpóra magyar cserkészetnek, az a magyar nyelv".
Réti Gergely, az Egy jobb világért - 110 éves a magyar cserkészet című kötet egyik szerzője, a Mathias Corvinus Collegium igazgatói megbízottja rámutatott arra, hogy a magyar cserkészek anyaországi és külföldi szervezete is tagja a nemzetközi cserkészek szövetségének. A könyv ötletgazdája beszámolt arról, hogy az amerikai könyvbemutatókon megtapasztalták, hogy a magyar cserkészet komoly közösségszervező erő, a hozzá kapcsolódó értékekkel együtt, hiszen Isten, haza és az embertársak tiszteletére épül.
Székely Levente, a könyv másik szerzője, az MCC Ifjúságkutató Intézet igazgatója a többi között kiemelte, hogy a 110 éves szervezethez ma 14 ezer cserkész tartozik Magyarországon belül, míg a határokon kívül, a diaszpórát is ideértve, további mintegy 8 ezer magyar cserkész van. A kutató emlékeztetett arra, hogy a cserkészek szövetsége Magyarország legnagyobb ifjúsági mozgalma és szervezete.
Az esemény házigazdájaként Takács Szabolcs, Magyarország washingtoni nagykövete emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban tartották a New York állambeli Sík Sándor Cserkészparkban a Külföldi Magyar Cserkészszövetség jubileumi táborát, mintegy 850 cserkész résztvevővel a világ minden pontjáról.
Az amerikai fővárosban dolgozó diplomata azt is elmondta, hogy a washingtoni magyarok cserkészcsapata, a Bátori József cserkészcsapat idén ünnepli fennállásának 40. évfordulóját.
Hangsúlyozta, hogy a magyar cserkészetnek fontos nemzetpolitikai, külpolitikai és diplomáciai vonatkozásai vannak, és arra is rámutatott, hogy a mozgalom által képviselt értékek a XX. század során segítettek átvészelni a magyarok számára az olyan történelmi megpróbáltatásokat, mint Trianon és következményei.
Fotó: illusztráció (Shutterstock)