Balatonboglárról kompokkal és hajókkal indult reggel több résztvevő, a révfülöpi rajthoz. A rajt előtt az orvosi vizsgálat és a bemelegítés kötelező. „Minden testrészt be kell melegíteni, a vállat, a könyököt, a hátizmokat, a lábat, nyújtógyakorlatokat meg kell csinálni. Jó negyedóra-20 percet rá kell szánni. Ha kicsit hidegebb lenne a víz, akkor sportkenőcsöt is használni kell, és persze naptejet is okvetlenül” – mondta Hollósy Tibor.
A rajtnál több száz katona is felsorakozott. Az úgynevezett Úszó Erőd név alatt teljesítették a távot. „Igénybevétel szempontjából egy félmaratoni futással körülbelül egyenértékű az átúszás. Nem kérdés, hogy megpróbálja az ember” – nyilatkozta Orosz Zoltán, a Honvéd Vezérkar altábornagya.
Két kislány is szeretett volna részt venni az átúszáson, de nem indulhattak, ezért a honvédség könnyűbúvárai hajón húztak át őket Révfülöpről Balatonboglárra. A nehézbúvárok pedig párosával, óránként váltva egymást, a Balaton alján sétálva teljesítették az 5,2 kilométeres távot. „Lábszárközépig iszapos a talaj, ezzel kell megbirkózni. A felszerelés súlya szárazföldön 60 kilogramm környékén van, a víz felhajtó ereje miatt persze könnyebbé válik. Tehát ezzel és az iszappal küzdve kell előre haladni” – fogalmazott Bagi László tűzszerész, búvár.
A biztonságra is figyeltek a szervezők. A 20-30 méterenként álló hajóknál bármikor megpihenhetett, aki elfáradt. Így ki rövidebb, ki hosszabb idő alatt úszta le a távot, és csak kevesen adták fel. A leggyorsabb úszó idén 1 óra 1 perc alatt teljesítette az idei Balaton-átúszást.