Világvége-turisták ezrei utaznak a mexikói Jukatán államba a maja kalendárium ötödik ciklusának vége előtt.
– A majákat különösebben nem érdekli vagy nyugtalanítja, ők azt mondják ez egy időszakasz vége, ami újrakezdődik – fogalmazott Joe Tompkins meridai lakos, hozzátéve: remélem, hogy valami tényleg történik, valami kinyilatkoztatás, valami izgalmas dolog. Úgy vélem a legérdekesebbek 21-én történnek a helyszíneken a kíváncsiskodókkal, akik a világ végét várják – fűzte hozzá.
Az egyhetes maja kulturális ünnep keretében a látogatókat egy tradicionális maja esküvőre is meghívták, ami az ember, a világmindenség, a természet és a maja istenségek közötti kapcsolatról szól. A ceremónia előkészületeként a sámán megtisztította a területet: az a célunk és a szándékunk, hogy az emberek értékeljék, amit csinálunk, és emlékezzenek arra, hogy mindegy, ki vagy és honnan jöttél, egyedül isten akarata számít – mondta Ake Cocom maja pap.
Kevesebbet érnek
Nagyjából 7 millió maja él Dél-Mexikóban: Hondurasban, Belizben, El Salvadorban és Guatemalában. Utóbbi ország Ikszemcse nevű ősi településén a maja kisebbség társadalmi helyzetéről tartottak konferenciát.
– Szörnyű a szegregáció a bennszülöttek és a ladinok között – mondta Alvaro Pok, az ENSZ állandó bennszülött fórumának alelnöke. Egy olyan helyzet alakult ki, amikor a bennszülöttek kevesebbet érnek, a nyelvük, az életstílusuk, minden – tette hozzá. „Nem számolnak velünk politikai, gazdasági és társadalmi szinten. Ez a diszkrimináció tetten érhető abban az elutasításban is, amit a munkaerőpiacon is tapasztalunk” – mondta az alelnök.
Az ENSZ felmérése szerint a guatemalai bennszülött lakosság több mint fele nem fejezi be az általános iskolát sem. A gyermekhalálozás és az alultápláltság jóval gyakoribb a maja közösségben, mint a spanyol gyökerű guatemalaiak körében. Az ötnapos konferencia december 21-én ér véget.