„Sem mennyiségében, sem beltartalmában, sem változatosságában, sem laboratóriumilag igazolt valódi beltartalmával nem megfelelő a közétkeztetés.” Többek között ezeken szeretne változtatni a 2009-ben, Békés megyében indult mintamenzaprogram, amihez eddig már 250 főzőkonyha csatlakozott. Az intézmények és közétkeztető cégek jelenleg több mint kétmillió embert látnak el.
A szakemberek szerint ugyanakkor még tovább kellene csökkenteni a só mennyiségét és növelni a tej, a hal, a vad- és a marhahús, valamint a gyümölcsök jelenlétét. Fontos lenne az is, hogy az élelmezésvezetők és a fenntartók a helyi őstermelők által előállított alapanyagokat használják fel az ételek elkészítésekor. Ennek érdekében tavaly létrejött egy együttműködés a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával. A mintamenzaprogram szervezői idén azt szeretnék elérni, hogy a szülők is nyomon tudják követni, hogy milyen ételt kap gyermekük az iskolában.
„A terveink mellett szerepel az, hogy a médiában – a helyi sajátosságokat kihasználva – az interneten az étlapokat nyomon lehessen követni. 2013-ban Magyarországon első helyen Békéscsabán valósult meg az az internetes felület, ahol a szülők nyomon követhetik az étel nevét és az étel nevére rákattintva, az ételnek a beltartalmát is” – mondta Prohászka Béla, a mintamenzaprogram szakmai koordinátora. Prohászka Béla hozzátette, bízik abban, hogy ebben az évben még több önkormányzati és közétkeztető céget tudnak bevonni a programba.