2024. 03. 29. Péntek Auguszta napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Színes

Utolsó alkalommal lesz a Föld közelében pénteken a BepiColombo

Pénteken utolsó alkalommal lesz a Föld közelében a BepiColombo európai-japán űrszonda az előtt, hogy folytatja útját a Naprendszer legkisebb bolygójához, a Merkúrhoz.

  • Utolsó alkalommal lesz a Föld közelében pénteken a BepiColombo

A Merkúr-misszió szondája péntek reggel 6 óra 25 perckor 30 kilométer per másodperces sebességgel 12 700 kilométerre közelíti meg a Földet. A manőver célja az űrjármű lefékezése és pályájának a Naprendszer középpontja felé irányítása.

A több százezer eurós missziót az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai - a koronavírus-járvány miatt csak egy alapszemélyzet - irányítják a Darmstadtban lévő Esoc központból.

A 2018 októberében útnak indított misszió a Merkúrt megcélzó első európai űrprojekt. Csak az ESA költségei 1,5 milliárd euróra rúgnak az ügynökség szóvivője szerint. A szonda két űrhajót szállít, egy német és egy japán fejlesztést. Amikor a szonda 2025-ben a Merkúr mágneses mezeje körüli pályára áll, megkezdik munkájukat: a felszín, illetve a napszél vizsgálatát.

Az ESA és a Japán Űrügynökség (JAXA) által közösen indított BepiColombo fejlesztésében magyar kutatók is részt vettek. A mintegy négy tonna tömegű, négy részből álló űreszköz a tervek szerint bonyolult pályát követve érkezik meg a Merkúrhoz. A szükséges hajtóanyag-mennyiség minimalizálása miatt tart ilyen sokáig az út: a mérnökök a mostanival együtt kilenc gravitációs hintamanővert is beiktattak az útvonalba, amelyek újabb és újabb lendületet adnak a szondának.

A manőverek a BepiColombo esetében pénteken a Föld, a továbbiakban kétszer a Vénusz, végül hat alkalommal pedig a Merkúr saját gravitációs terét használják ki. A Merkúr körüli pályára állás után a küldetés egy évig fog tartani, amelyet a tudósok reményei szerint sikerülhet meghosszabbítani még egy évvel. A magyar kutatók többek között a Planetary Ion Camera (PICAM) elnevezésű iontömeg-spektrométer projektben vettek részt, amely fényképezőgépként működik a töltött részecskék számára, hogy tanulmányozza a felszíni ionizációs folyamatok láncolatát. Az eszközt működtető alacsony feszültségű tápegységet az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont mérnökei fejlesztették, ahogy a BepiColombo szimuláló környezetét is. A Merkúrt eddig csak két NASA űrszondának, a Mariner10-nek és a Messengernek sikerült megközelítenie - olvasható az ESA közleményében.

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!