Tíz éve a környezetvédők testükkel akadályozták meg, hogy a Zengőre tervezett lokátor helyén megkezdődjön a fák kivágása. Hosszas dulakodás után a terület megtisztításával megbízott őrző-védő cég végül elhagyta a helyszínt.
„A társadalomnak egy olyan lelkierőt adott, amely utána jelentkezett sok olyan civil mozgalomban, amely aztán próbálta a közvetlen környezetükben lévő természetkárosító ügyeket képviselni” – mondta Herbert Tamás, a Civilek a Zengőért Mozgalom szóvivője.
A mozgalom tagjai és szimpatizánsai azóta minden évben emléktúrát szerveznek a Mecsek legmagasabb pontjára. „Bős-Nagymaros óta ez volt a másik nagyon sikeres és nagyon szép civil mozgalom, ahol nemcsak városi emberek jöttek, hanem a helybeliek is” – mondta Sólyom László volt köztársasági elnök.
A környezetügyi államtitkár szerint a következő években is lehet hasonló civil megmozdulásokra számítani. „Nagyon sok csatán vagyunk túl – környezetvédők, természetvédők –, és nyilvánvalóan az elkövetkező tíz évben is lesznek olyan ütközetek, amelyek arról szólnak, hogy a gyarló érdekeken túl van magasztosabb dolog – az értékek. Az emberi értékek és a természet értéke, mint ahogy azt a jóisten megteremtette” – fogalmazott Illés Zoltán környezetügyi államtitkár.
Az első Gyurcsány-kormány 2005-ben jelentette be, hogy a radarállomás a civil ellenállás miatt nem a Zengőn, hanem a Tubesen épül meg. Ezt Pécs önkormányzata és több magánszemély jogi úton támadta meg. 2010-ben, már az Orbán-kormány idején a Honvédelmi Minisztérium ettől is visszalépett. A NATO-radar végül a Tolna megyei Medinán épült fel, a műszaki átadása idén márciusban lesz.