Szent-Györgyi Albert 1931–32 telén elvégzett nevezetes kísérletére, a C-vitamin azonosítását segítő híres tengerimalactesztre is emlékeztek a Szegedi Tudományegyetem kémikusai, biológusai, fizikusai a szegedi vadasparkban. A programon jelképesen örökbe fogadtak egy tengerimalacot a Nobel-díjas tudós születésének 120. évfordulója alkalmából, majd a C-vitaminhoz kötődő különleges kísérleteket mutattak be középiskolai diákoknak.
A Nobel-díjas tudós és munkatársai 1931-ben végeztek állatkísérleteket tengerimalacokon. Igazolták, hogy a citromból kinyert anyag, a C-vitamin gyógyítja a tengeri pestisnek is nevezett skorbutot. Nagyobb mennyiséget a szegedi paprikából állítottak elő Szent-Györgyiék.
A Szent-Györgyi Albert életművének feldolgozását a szegedi egyetem idén is folytatja középiskolások közreműködésével. „A Szegedi Tudományegyetem tavaly, a Nobel-díj átadásának 75. évfordulóján hirdetett középiskolások számára tanulmányi versenyt, és olyan nagy sikere volt, hogy a szervezők elhatározták, hogy folytatják, folytatjuk” – mondta Hannus István egyetemi tanár.