Saho településen 38,9 Celsius-fok meleg volt, de más Hopej tartományi városokban, így a 10 milliós Handanban is már a korábbi évekhez képest előbb meghaladta a 30 Celsius-fokos határt a hőmérséklet. Március első felére vonatkozóan ezek az eddig mért legmagasabb hőmérsékleti adatok.
"A föld gyors felmelegedéséről tanúskodnak a ma regisztrált magas hőmérsékleti adatok" - olvasható a hivatalos kínai időjárás-előrejelző közösségimédia-platformján.
A héten több mint egy tucat kínai nagyváros jelentett rekordmagas hőmérsékletet, a közép-kínai Vuhanban és Csengcsouban pedig több mint 10 Celsius-fokkal volt melegebb a március elején szokásosnál.
A Kínai Meteorológiai Hatóság (CMA) szerint a múlt hónapban egyes déli régiókban a megszokottnál körülbelül 20 nappal korábban érkezett a tavasz.
Kína arra figyelmeztetett, hogy más országokhoz képest sebezhetőbb az éghajlatváltozással szemben, az elkövetkező években a szélsőséges időjárás várhatóan jellemzőbb lesz a szokásosnál.
Egy idén közzétett tengerentúli tanulmány szerint az éghajlatváltozás által leginkább veszélyeztetett 20 globális régió közül 16 Kínában található.
Csang Hszing-jing, a CMA szakértője a médiának elmondta, hogy a kínai átlaghőmérséklet növekedése várhatóan jelentősen meghaladja a globális szintet, és a rekord hőmérsékletek "rendszeressé válnak".
"A jelenlegi extrém magas hőmérsékletek, amelyek 50 évente egyszer fordultak elő, a 21. század végére egy-két évente megismétlődnek" - mondta Csang a National Business Dailynek adott interjújában.
Decemberben a főváros, Peking olyan szabályozást vezetett be, amely korlátozza azokat a projekteket, amelyek sok vizet használnak fel, miután tavaly nyáron a rekkenő hőség és az elhúzódó szárazság miatt víz- és áramellátási nehézségek merültek fel.
Az új szabályozás megnöveli a vízpazarlásért kiszabott büntetéseket - számolt be a Beijing Daily c0mű napilap.