Mint írják, a vállalkozás következő fejezetét a tényleges hegymászótevékenység kezdete, valamint a hegyen történő további akklimatizáció jelenti: ezalatt, várhatóan a következő 3-4 hét során a hegymászó hozzászoktatja szervezetét a 7-8000 méteres magasságban jellemző légnyomásváltozáshoz, így a ritka levegőhöz, valamint a további mászáshoz és táborozáshoz szükséges felszerelést szállít fel a hegyre; mindezt önállóan, csakis saját erejére támaszkodva - olvasható a közleményben.
Az összegzés felidézi, hogy Suhajda Szilárd március 23-án indult Magyarországról Nepálba, hogy a Himalája hegységrendszerének - egyben Földünk - legmagasabb hegycsúcsára tiszta módszerekkel, mesterséges oxigén használata és magashegyi teherhordók alkalmazása nélkül kíséreljen meg feljutni. A Himalája legmagasabb, 8848 méteres csúcsát magyar állampolgár így még soha nem érte el.
A tájékoztatás szerint a legelső palack nélküli megmászás a világhírű páros, Reinhold Messner és Peter Habeler nevéhez fűződik. 1978-ig a szakma és a tudomány úgy vélte, hogy ez egy lehetetlen feladat. Az azóta eltelt 45 év során a Mount Everest csúcsát elérők alig 2 százaléka jutott fel palack nélkül a legmagasabb pontra. Ez világszinten alig több mint 200 megmászást jelent, de jellemzően ezen mászókat is serpa teherhordók vagy komoly háttércsapat segítették.
Suhajda Szilárd önálló, független mászóként mozog majd a hegyen, minden felszerelését saját maga szállítja, magaslati táborait egyedül építi ki, és az alaptábor fölött semmilyen egyéb erőforrást, más expedíciók táborait, vagy az előretolt alaptábor szolgáltatásait nem veszi igénybe. A kritikus szakaszokon kihelyezett úgynevezett fix köteleket használja, így tudja magát biztosítani s ezáltal tud egyedül mozogni az útvonalon - írják.
A Kyocera Everest Expedíció 2023 csúcsmászására az akklimatizációs időszakot követően, várhatóan május második felében kerülhet sor - áll az összegzésben.
Borítókép: A Mount Everest (Shutterstock)