„Az interjúra jöttem. – Emeleten, jobbra” – részlet, a 6. Roma Life Közép-európai Riport- és Dokumentumfilm Fesztivál egyik díjazott alkotásából. A filmek a romák mindennapjait mutatják be. A Front Office című film egyik szereplője maga is cigány származású. Azt mondja, a legfontosabb, hogy minél többen megismerjék a romák kultúráját.
– Nagyon fontos lenne, hiszen, megismernének minket, megismerhetnék a kultúránkat, és hogy nem vagyunk idegenek, nem vagyunk mások, mint bármelyik más ember, népcsoport. Azt gondolom, hogy ezek a filmek erre is nagyon jók – nyilatkozta Balogh Rudolf színész.
Csaknem száz filmet neveztek idén a fesztiválra. Még külföldről is érkeztek alkotások. – A fesztiválon négy filmet díjazunk. Az a célunk, hogy ne is igazából versenyeztessük a filmeket, hanem minél több emberben kedvet ébresszünk arra, hogy örökítse meg a körülötte lévő valóságot – mondta a Docfilm Fest igazgatója, Simon János.
– Akkor a leghitelesebb egy alkotás, ha az készíti, akiről szó van benne – állítja a zsűriben helyet foglaló Pesty László. – Végre kezd létrejönni Magyarországon az a roma származású dokumentumfilmes, dokumentumfilmet készítő réteg, amely a saját népének a problémáit tudja most már feldolgozni. Mert annak évtizedes hagyományai vannak, hogy nem romák készítenek romákról dokumentumfilmet, de most végre a romák készítik a romákról a dokumentumfilmet, és ez paradigmaváltást jelent szerintem – tette hozzá a dokumentumfilmes, producer.
Az oktatási ombudsman szerint a cigányság problémájának kulcsa az oktatásban rejlik. – A romákról szóló dokumentumfilmek készítése hiánypótló, és érdemes általuk, a díjazott filmek által megismerni ezt a világot. Meggyőződésem, hogy az oktatásban például, ha van kardinális kérdés, akkor az az, hogy hogyan tanulunk meg együtt tanulni – fogalmazott Aáry-Tamás Lajos ombudsman.
A dokumentumfilmeket az Országos Roma Önkormányzat archívumában helyezik el, ahol bárki megnézheti őket.