Az ünnepi szokásokat korhű ruhákba öltözött menyecskék és legények elevenítették meg Ópusztaszeren. A skanzenben minden évben a húsvéti ünnepség az első nagyobb rendezvény. „Rügyfakasztó vasárnap megelevenedik a skanzen teljes mértékben, és megpróbáljuk feleleveníteni azokat a húsvéti hagyományokat, amelyek már kiveszendőben vannak a Kárpát-medencében, de ezeket próbáljuk továbbadni a látogatóknak, hogy esetleg ők is kedvet kapjanak hozzá” – magyarázta Kertész Péter igazgató.
„A húsvéti kalács hagyományos kelt tésztából készül. Nagyon egyszerűen készítjük, egy kiló liszthez hat deci tejet, egy élesztőt, négy tojássárgáját, 10 deka cukrot, egy kis kanál cukrot és 10 deka margarint teszünk bele” – árulta el Kovács Anna hagyományőr. Miután meggyúrták a tésztát, kalácsformát kapott, majd egy udvari kemencében kisütötték. A hagyományőrök szerint hiába az egyszerű recept, sokan mégis inkább a boltokban veszik meg a kalácsot, „Manapság nagyon ritka, hogy otthon készítenék. Mi ezt szeretnénk bemutatni, hogy régen hogy készült hagyományosan teknőben, ahogy láthatják is. Azt tudom mondani, hogy ritka már, de a hagyományos ízek kedvelői még szerintem azért kipróbálják otthon” – vélekedik a hagyományőr.
A látogatók hagyományos hagymás lében készült húsvétitojás-festéssel is megismerkedhettek. „Ez egy nagyon régi technika, amivel a tojásokat díszítették. A lényeg az, hogy egy nagyon egyszerű eszközzel, az írókával, amit házilag is el lehet készíteni, megolvasztott viasszal rajzolunk a tojásra, és utána a festés során, amikor a hagymahéjba helyezzük, az írókázás alatt nem fogja be a tojást” – mondta Lepár Karolina népművelő.
Rügyfakasztó vasárnap után, vízbevető hétfőn ételszenteléssel, húsvéti ételek kóstolásával és természetesen az elmaradhatatlan régimódi locsolkodás bemutatásával várják a látogatókat Ópusztaszeren.