Oroszország keleti részéről, az Amur folyó vidékéről származik ez a zömökebb, kevésbé hosszúkás alakú kagyló. Nem őshonos a Balatonban. Az amur és a busa betelepítésekor, a halak bőrében megbújó kagylólárvaként kerülhettek a magyar tengerbe.
A tihanyi ökológiai kutatóközpontban vizsgálják a betelepült kagylófajokat. A nagyobb testű amuri mellett újabbakat is felfedeztek.
– Az őshonos fajokra jelent veszélyt a kagyló jelenléte, egyéb szempontból megtelepedésre alkalmas felületet jelent ez más inváziós kagylók számára – fogalmazott Balogh Csilla, az MTA Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa.
A Balatonban az elmúlt néhány évben már megfigyelték az amuri kagylók nagyarányú pusztulását, főleg a Keszthelyi-öböl térségében. A kutatók most azt vizsgálják, hogy milyen fertőzés állhat a háttérben. Nyáron a balatoni halászat munkatársai gyűjtötték össze az elpusztult kagylókat.
A szakemberek szerint mindent el kellene követni, hogy a lehető legpontosabban megismerjék a betelepült kagylókat, ezért pályázatot adtak be a további kutatások finanszírozására.