Szomjoltó hatása miatt önmagában is frissítő harapnivaló egy forró nyári napon a kovászos uborka. Az ételt Fülöp Áron őstermelő évek óta saját termesztésű, vegyszermentes zöldségből készíti. Ehhez friss uborkára, kaporra, fokhagymára, sóra és némi kenyérre van szüksége. A kertészmérnök első lépéskén az alaposan megmosott tökféle végét eltávolította, majd bevagdosta.
Fülöp Áron Márton őstermelő, alapító, Barlahida Kincsei: „Ilyenkor érdemes az üvegbe először alulra kaprot rakni. Körülbelül a felét használjuk el hozzá, a másik fele a tetejére kerül. Hozzárakunk egy csipet borsot. Alulra belerakjuk a fokhagymát, ezt is félbevághatjuk. Utána az uborkákat rétegekben belerakjuk.”
Ezt követően a kimaradó fűszerek is belekerültek az üvegbe, amit hideg sós vízzel öntött tele. Az erjedést a napfény, a meleg és a rétegek tetejére helyezett kovászos kenyér biztosítja. A forráshoz kulcsfontosságú, hogy a tárolót ne légmentesen zárjuk le. A fermentáció során keletkező gombák segítik a bélflóra egyensúlyának fenntartását, emellett a kovászos uborka gazdag C-vitaminban, így hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez. Éppen ezért érdemes télire is elrakni belőle.
Fülöp Áron Márton őstermelő, alapító, Barlahida Kincsei: „A kovászos uborkánál arra kell odafigyelni, hogy kell egy 2-3-4 nap, amíg kint tároljuk, lehetőleg árnyékos helyen, hogy meginduljon az erjedés. Utána levisszük a házba, leszűrjük, visszarakjuk az üvegbe és berakhatjuk a hűtőbe és ott 1-2 hétig tárolhatjuk, de ennél valószínű, hogy hamarabb el fog fogyni – ha elszeretnénk rakni télire, akkor ezt a levet nem rakjuk vissza, készítünk egy újabb sós levet és azt rárakjuk az uborkára.”
Ezt a befőzés követi, majd a tartósított savanyút száraz, hűvös helyen ajánlott tárolni. Így nem csak nyáron tudjuk fogyasztani a kiegészítőt, amit számos magyar étel mellé ajánlanak.