A Ceausescu házaspárt az egykori rögtönítélő bíróság a dél-romániai Targovistében végeztette ki, ahol 24 évvel később nyitott meg a múzeum. A megyei önkormányzat elsősorban a külföldi érdeklődésre hivatkozva nyitotta meg a tárlatot.
„Számos szempont nyomán valósítottuk meg az ötletet. Különösen a külföldiek szempontjából, akik kíváncsiak arra, hol végezték ki Nicolae és Elena Ceausescut. A szobákat úgy rendeztük be, hogy visszaállítsuk az akkori, súlyos légkört” – közölte a múzeum kurátora.
A ház falán emléktábla hirdeti a kivégzés időpontját, a holttestek helyét rajz jelzi a földön. A falban pedig még ott a golyók nyoma. Az átszámolva alig 500 forintos jegyért az érdeklődők abba a szobába is bemehetnek, ahol a diktátor és felesége az utolsó éjszakát töltötte. A harmadik ágy az őket őrző katonáé volt. A bázis egykori parancsnokában máig elevenen élnek a történtek.
„Sok idő eltelt, de nem lehet elfelejteni, hogy itt, Targovistében milyen intézkedéseket rendeltem el. Katonai bázisunk szorosan kötődik a romániai forradalomhoz, azokhoz, ami Temesváron és Bukarestben történt” – mondja az egykori parancsnok, aki ma már sajnálja, hogy napok alatt megtörtént a kivégzés, és nem egy nagyobb, nyilvános per során ítélték el az egykori diktátort és feleségét.
Nicolae Ceausescu 1989. december 21-én bukott meg, amikor néhány nappal a temesvári felkelés után a saját támogatására szervezett bukaresti tömeggyűlés diktatúraellenes tiltakozássá alakult át. Feleségével együtt helikopterrel menekült el az elnöki palotából, azonban a forradalom oldalára átállt hadsereg rövid idő alatt elfogta. A rögtönítélő bíróság pár nappal később ítélte halálra a házaspárt, a kivégzést is azonnal végrehajtották. A forradalom óta újra Ceausescu-kultusz hódít Romániában. Egy pár évvel ezelőtti felmérés szerint a románok többsége úgy tartja, hogy a diktátor nem volt rossz vezető.