A Pécsről indult jótékonysági akció keretében két évvel ezelőtt tíz tonna búza érkezett Baranyába a magyarországi és határon túli magyarlakta településekről. Idén minden megyében két-három átvevőpontot jelölnek ki, ahol a máshonnan beérkező adományokat is fogadják, majd az alapanyagot az augusztusi őrlésre Baranyába szállítják a szervezők, és Pécsváradon kisütik a magyarok kenyerét.
„Augusztus 20-án Erdő Péter esztergomi érsek megáldja a kenyeret. Abban a kenyérben ezek a búzaszemek is benne vannak. Ha valaki erre gondol, annak jusson eszébe, hogy 2300 gyerek tényleg megköszöni azt, hogy egy-egy falat kenyeret mi juttattunk neki” – mondta Korinek László, a Magyarok Kenyere mozgalom elindítója.
Tápióbicskére a helyi gazdákon kívül a határon túlról is hoztak búzát: Temerinből, Beregszász környékéről és Dunaszerdahelyről is érkezett a felajánlás. A gyűjtés nem véletlenül zajlott a 1849-es tavaszi hadjárat április 4-ei győztes csatájának emlékművénél: „Ennek van előzménye. Az összetartásnak a jelképe az úgynevezett zsömleosztás, amely innen indult, Tápióbicskéről, itt minden április 4-én zsömlét kap minden iskolás gyerek” – árulta el Kökényesi József, a Tápióbicske Barátainak Köre titkára.
Idén megnőtt a támogatói érdeklődés, ezért a gyűjtési programot az egyéni adományozások mellett kibővítették települési, mezőgazdasági és céges adakozási lehetőséggel is. A tervezett ötven tonna búza felét a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ajánlotta fel.
A magyarok kenyerét és az összetartozást jelképező több ezer cipót Szent István napján sütik ki. A megmaradt liszt legnagyobb részét pedig idén is a Böjte Csaba vezette Dévai Szent Ferenc Alapítványnak juttatják el, fedezve ezzel a szervezet egyévi kenyéralapanyag-szükségletét.