2025. 02. 23. Vasárnap Alfréd napja
Jelenleg a TV-ben:

Orbán Viktor évértékelője 2025 - Elemzés

Következik:

Televíziós vásárlási műsorablak 10:05

Színes

Leonardo Da Vincinak 14 élő férfi rokona van

Leonardo Da Vincinak 14 élő férfi rokona van egy nagyszabású kutatás szerint, amely 21 generáción, 690 éven átkövette végig a világhírű festő, építész és mérnök családfáját.

  • Leonardo Da Vincinak 14 élő férfi rokona van

A Human Evolution című tudományos lapban bemutatott munka szintézise egy évtizeden át végzett kutatásnak. Kitölti a hézagokat és korrigálja a hibákat, amelyek korábbi, Da Vinci családját kutató vizsgálatokban felmerültek.

A Da Vinci-szakértők, Alessandro Vezzosi és Agnese Sabato kutatásukhoz a család ma élő leszármazottaival is beszéltek, akiknek egy része már nyugdíjas, többek között irodai alkalmazottként, acélmunkásként és kétkezi munkásként dolgoztak.

Az eredmények biztos alapot jelenthetnek a Da Vinci DNS-ét kutató projekt számára és hozzájárulnak a Leonardo Da Vinci Heritage Association munkájához.

A vizsgálat az apa-fia vonalat dokumentálja Da Vinci nagyapjától, az 1331-ben született Michelétől a 6. generációt képviselő Leonardo Da Vincin át napjainkig: ez 21 generációt és öt családi elágazást ölel fel.

Leonardónak legalább 22 féltestvére volt, gyermeke azonban nem született. Az öt családi ágat Leonardo apjától, ser Pierótól (5. generáció) és féltestvérétől, Domenicótól (6. generáció) vezették le. A 15. generációtól kezdve több mint 225 egyén adatait gyűjtötték be a kutatók.

A férfi leszármazottak útján öröklődő Y-kromoszóma szinte változatlanul marad fenn 25 generáción át. A mai férfi leszármazottak kromoszómájának az ősi és modern temetkezési helyeken lévő ősökével való összehasonlítása igazolja a megszakítás nélküli vérvonalat és hitelesíti Leonardo saját Y-kromoszómájának markerét.

Da Vinci DNS-ének feltárását követően a tudomány választ kaphat számos kérdésre, például a polihisztor lángelméjének titkára, szüleinek földrajzi származására, fizikai adottságaira, balkezességére, étrendjére, egészségére, esetleges örökletes betegségeire, valamint különleges látására, szinesztéziájára és más érzékelési adottságaira vonatkozóan.

A biológiai adatok összehasonlítása akár a műalkotások eredetiségének igazolását is segítheti.

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Videón, ahogyan a bírók “független” tüntetésén megtámadják a Pesti Srácok kollégáját + videó

Videón, ahogyan a bírók “független” tüntetésén megtámadják a Pesti Srácok kollégáját + videó

A magyarországi bírósági alkalmazottak idegei kötélből vannak. Másfél évtizede tűrik ezt a szörnyű elnyomást, amiben élniük kell, de most (bizonyára Magyar Péter színre lépésétől függetlenül) most mégis tüntetni “kényszerülnek”. Az, hogy a politikai jellegű perekben rendre balra ítéltek, az sosem zavarta a bíróság “függetlensége” mellett tüntető aktivistákat.

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

A kommunizmus áldozatainak emléknapja

A kommunizmus áldozatainak emléknapja

Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata minden év február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. Közép- és Kelet-Európában elsőként Magyarország döntött úgy, hogy legyen emléknapjuk a kommunizmus áldozatainak, akikről először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban.
„Mintha varázsolnék” – mondja egy eltűnőben lévő mesterség utolsó mohikánja

„Mintha varázsolnék” – mondja egy eltűnőben lévő mesterség utolsó mohikánja

Édesapja volt a mestere, gyermekei is kitanulták a szakmát. Boltja a Margit híd közelében átélte az elmúlt évtizedek üzletbezárásait, noha neki sem megy már úgy, mint a rendszerváltás idején. Kuncsaftjai közt volt Sinkovits Imre és Bessenyei Ferenc, és nem akadt olyan szerkezet, mellyel ne boldogult volna. Egy régi mesterség múltjáról és jelenéről mesél Koronczay Imre órásmester.
Carl Friedrich Gauss 170 éve halt meg

Carl Friedrich Gauss 170 éve halt meg

Százhetven éve, 1855. február 23-án halt meg Carl Friedrich Gauss német matematikus, fizikus és csillagász, minden idők egyik legnagyobb matematikusa, "a matematikusok fejedelme".
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!