Az újévi fogadalom egy hagyományos szokás, amikor az emberek az új év kezdetén elhatározzák, hogy változtatnak az életük valamely területén, vagy új célokat tűznek ki.
- Először is rendbe rakni az anyagi helyzetet
- Szeretnék elkezdeni edzőterembe járni, meg sportolni
A legtöbben a sport és az anyagi helyzet kapcsán tesznek fogadalmakat.
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint egy felnőttnek hetente legalább 150 percnyi mérsékelt, vagy közepes intenzitású kardio mozgást, vagy 75 percnyi magas intenzitású mozgást kell végeznie.
Így szép számmal akadnak olyanok, akik újévkor az egészségüket szeretnék javítani testmozgással. Akik nem tettek fogadalmat, azok a motiváció megtartását helyezték előtérbe.
Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató arról beszélt híradónknak, hogy az újévi fogadalom valójában egy polgári szokás.
„Az újévi fogadalom az inkább polgári szokás, mert a néphagyomány az inkább arról szól, hogy a következő esztendő bőségét, sikerét, a lányoknak a férjhez menetelét segítse elő. És ez az egész karácsonyi ünnepkör erről szólt, ami advent első vasárnapjától vízkeresztig tart. Az biztos, hogy az újév változó évkezdet volt, mert volt december 25-én is újév kezdet, az advent pedig az egyházi év kezdete"
Hozzátette, január elsején a polgári év kezdetén valahogy mindenki azt gondolja, hogy lezárta az előző évet és valami újjal kell elindulni. Ez lehet az újévi fogadalomtételek mozgatórugója.
Az újévi fogadalmaknál fontos, hogy az egyén realisztikus és fenntartható célokat tűzzön ki, és ne essen a túlzott elvárások áldozatául. Az önszeretet, elfogadás és türelem kulcsfontosságúak ahhoz, hogy az újévi fogadalmak pozitív módon befolyásolják az életet.