Az Inter-Metal Recycling telephelyen mintegy 80 ezer tonna fémhulladékot dolgoznak fel évente. Ebből 2500 tonna elektronikai hulladék. A rézkábeleket egy speciális gép dolgozza föl, amely szétválasztja a fémet és az azon található műanyag borítást – a rezet külön tárolják és később újrahasznosítják.
„Különbözőféle hulladékot különböző technológiával kell feldolgozni – árulta el a elektronikai üzletág vezetője. – Az egyik legfontosabb lépés rögtön talán az elején a veszélyes összetevők eltávolítása. Ilyenek például az elemek, akkumulátorok, higany tartalmú alkatrészek. Ezeket kézzel távolítják el a kollégák, majd ezt követően gépi feldolgozással, aprítással nevezetesen kisebb, homogén darabokra szakítjuk szét ezeket a berendezéseket” – magyarázta Tihanyi Ervin.
Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség szervezésében országszerte több mint hatvan helyszínen ismerhették meg az érdeklődők a különböző típusú hulladékok újrahasznosításának módját. „A Kukakultúrát azért rendezzük, hogy testközelből meg tudjuk mutatni az érdeklődőknek, hogy azzal, amit szelektív hulladékgyűjtésben nap mint nap összeszedünk, elvisszük a megfelelő gyűjtőhelyekre, utána ezzel mi történik. Mi lesz az alumíniumból, abból a dobozból, amiből előtte sört ittunk, vagy mi lesz azzal a használt mobiltelefonnal, ami már nem működik” – közölte Török Szabolcs.
A hulladékgazdálkodási ügynökség szóvivője hozzátette: évente csaknem 1,1 milliárd fém üdítős dobozt dobnak ki a magyarok. Ennek körülbelül 15 százaléka kerül az újrahasznosításra váró hulladékok közé.
A szemétről való tudatos gondolkodás az olimpiai és világbajnok úszó szerint is fontos. „Mi is otthon szelektíven gyűjtjük a hulladékot, ugyanakkor viszont tudom azt, hogy nagyon sokan egy kicsit kétkedve fogadják ezt a dolgot – nyilatkozta Kovács Ágnes. – Eleve már ott megkérdőjeleződik a szelektív hulladékgyűjtésnek az értelme, hogy vajon hova kerül az a hulladék, amit a lakosság összegyűjt. Ez a mai nap egy óriási lehetőség arra, hogy aki akart, az ma ide eljött, ellátogatott, és végig lehet kísérni azt az utat, amit a hulladék bejár” – mondta az úszónő.
A felmérések szerint a magyar családok tudják, mit kellene tenniük az újrahasznosítható szeméttel. Ennek ellenére az ilyen hulladékoknak csak a 20 százaléka kerül végül a szelektív gyűjtőkbe.