2024. 04. 26. Péntek Ervin napja
Jelenleg a TV-ben:

Túlélve Bolíviát

Következik:

Híradó 12:00

Színes

Közvetlen felvételt sikerült készíteni egy több bolygóból álló fiatal naprendszerről

Közvetlen felvételeket sikerült készíteni egy fiatal, Nap-szerű csillagról és két körülötte keringő bolygóról.

  • Közvetlen felvételt sikerült készíteni egy több bolygóból álló fiatal naprendszerről

A fiatal csillag és a két gázóriás csillagászati léptékkel viszonylag kis távolságra, mintegy 300 fényévnyire van a Földtől.

A szerdán közzétett felvétel az Európai Déli Obszervatóriumnak (ESO) a chilei Atacama-sivatagban lévő Nagyon Nagy Teleszkópjával (Very Large Telescope, VLT) készült.

A felvételt az teszi igazán különlegessé, hogy "a saját központi csillagunk egy jóval fiatalabb verziója" látható rajta - közölte a hollandiai Leideni Egyetem doktorandusza, Alexander Bohn. A kutatók reményei szerint a felfedezés segítheti saját Naprendszerünk evolúciójának jobb megértését.

Az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban közölt tanulmány szerint a csillagászok általában a csillagok fényének rövid, de periodikus elhalványulása révén erősítik meg a bolygók jelenlétét egy-egy csillag körül. Ilyen közvetett megfigyelésekkel több ezer planétát azonosítottak már a Tejútrendszerben.

Sokkal bonyolultabb és kevésbé gyakori, hogy egy teleszkóppal sikerül közvetlenül megfigyelni ilyen exobolygókat, vagyis Naprendszeren kívüli planétákat. Még ritkább, hogy egyszerre két bolygót is sikerül közvetlenül megfigyelni ugyanazon csillag körül. Mostanáig mindössze két több-bolygós naprendszert sikerült így észlelni, ám mindkét központi csillag jelentősen különbözött a Naptól.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szerint az eddig megerősített 4183 exobolygó közül mindössze 48-ról - egy százalékról - sikerült közvetlen felvételt készíteni.

Az ilyen felvételek nyújtják a legjobb lehetőséget a Naprendszeren kívüli élet nyomainak észlelésére. A planéták fényének megfigyelése révén a légkörüket elemezni lehet olyan molekulák és elemek után kutatva, amelyek a földi értelemben vett élet jelenlétét sugallhatják.

A most felfedezett TYC 8998-760-1 jelű csillag mindössze 17 millió éves és a déli égbolton lévő Légy (Musca) csillagképben található.

A két gázóriás keringési távolsága a csillagtól nagyobb mint a Jupiter és a Szaturnusz távolsága a Naptól, továbbá jóval nagyobb tömegűek, mint a Naprendszer gázóriásai.

A szakemberek célja annak kiderítése, hogy a planéták a jelenlegi helyükön formálódtak-e vagy máshonnan vándoroltak oda.

MTI

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Hó borítja Magyarország legmagasabb pontját + képek

Hó borítja Magyarország legmagasabb pontját + képek

Behavazott a Kékes! Vasárnap a kora esti órákban eső formájában érkező csapadék az éjszakai órákban hóba váltott az ország csúcsán, összefüggő hótakarót alkotva, tavaszban télies hangulatot megidézve – olvasható a Facebookon.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!