A Vince-napi vesszővágásra az ország több településéről érkeztek borrendek Ópusztaszerre, hogy a skanzen szegedi tanyájában levágják a vincevesszőt. Ha megcsordul Vince, tele lesz a pince – tartja a mondás. Mivel a rendezvény ideje alatt folyamatosan esett, jó termésben reménykednek a borászok. De a levágott vesszőből is erre következtettek.
„Volt egy kis félelmünk a nagy csapadék miatt, hogy esetleg a nagy víztartalom kapcsán nem fognak olyan jól beérni minden szőlőfajta rügyei, vesszei, de itt ezen a kövidinkafajtán, úgy tűnik, ez a probléma nem mutatkozik, tehát jó a vessző állaga. Megnézzük a rügyalapot, azt látjuk, hogy gyönyörű zöld, aki közelebb van, látja” – mondta Kalmár István, a Mórahalmi borvidék hegybírója.
A hagyományoknak megfelelően a levágott vesszőket meleg szobában vízbe állítják, és a hajtások alapján azt is megmondják hamarosan, mikor érdemes elkezdeni a szőlő metszését.
Amíg az 1800-as években a 4–5. helyen álltunk a bortermelés mennyiségében a világon, jelenleg az 50. helyre csúsztunk vissza. „A rendszerváltásnál nagyon jó minőségi változások történtek, nagyon jó, korszerű pincészetek vannak, szőlészetek. Tehát van egy szép felívelő minőségi termelés, jó minőségű bor, és van olyan bor, ami nem felel meg a követelményeknek. De a fogyasztó nagyon árérzékeny, akinek kevés pénze van, azt a bort veszi meg, amelyik a megítélése szerint elfogadható. Ezt a magyar önköltség nem bírja” – vélekedett Fülöp Mihály, a Szent Vince Borrend nagymestere.
A rendezvényhez kapcsolódó Bországgyűlésen elhangzott, 2014 és 2020 között 40 milliárd forintnyi támogatás jut a szőlőtermelőknek ültetvények felújítására, illetve telepítésére.