A jászberényi állatkertben május 18-án jöttek világra a leopárdkölykök. Anyjuk egy hétig titkolta számukat, még a gondozókat sem engedte a közelükbe. A nagyközönség most láthatta őket először. Megérte azonban várni: perzsa leopárdból – velük együtt – összesen 80 példány él európai állatkertekben.
Az állatorvosi vizsgálat nem zajlott zökkenőmentesen: a 3-3,5 kilójukhoz képest igen jó erőben vannak a kölykök, ragadozó mivoltukat letagadni sem tudták volna. „Nálunk alfajtiszta leopárdok vannak. Ők perzsák, tehát a régi Perzsia területéről származnak, ott őshonosak. A perzsa leopárdok a legnagyobb testű leopárdok az alfajok közül” – mondta a Jászberényi Állat- és Növénykert állatgondozója, Tóth Tibor.
A leopárdok hamarosan láthatók lesznek az állatkert külső kifutójában, bár Amira, Azhar és Assim bemutatása valójában az anyjukon múlik. „Még az anyjuk sem volt kiengedve. Annyira védte a kicsiket, hogy nem volt hajlandó otthagyni a törpéket. Ezért aztán ő dönti el, hogy mikor hozza ki őket a kifutóba” – fogalmazott Nagy Éva állatgondozó.
A perzsa leopárd a természetben is igen ritka. Ma már csak 900-1300 példány él belőlük. Állományát az élőhelyek zsugorodása mellett az orvvadászat és a zsákmányállatok eltűnése veszélyezteti. „Gyakorlatilag veszélyeztetett faj a perzsa leopárd a természetben, éppen ezért az európai állatkertekben lévő állományt egy ilyen tenyészetprogramba vonták be, 2009-ben hozzánk is egy ilyen tenyészpár érkezett a program keretében, és ennek a párnak lett most három kölyke” – nyilatkozta Fercsik Péter gyűjteményvezető.
A kölykök sorsáról másfél éves koruk körül a program dönt, valószínűleg másik állatkertbe kerülnek. Addig viszont a tavaly épült korszerű leopárdházban élvezhetik a jászberényi állatkert vendégszeretetét.