A közelgő mágneses vihar – amelyet az október 1-jén bekövetkezett X osztályú napkitörés váltott ki – komoly hatásokkal járhat Európára. A mágneses vihar most szombaton várható, és a kontinens több része is érintett lehet benne. A májusban bekövetkezett geomágneses vihar 2003 óta a legnagyobb volt, az Egyesült Államokban szokatlanul sok helyen láthatták az északi fényt, miközben több területen rádiókimaradásokat és az energiahálózatok zavarait tapasztalták.
Az október 5-i mágneses viharnak is hasonló hatásai lehetnek.
Kommunikációs és műholdas rendszerek zavarai: a mágneses viharok hatással lehetnek a rádióhullámokra és a GPS-műholdas rendszerekre. Ez problémákat okozhat a repülőgépek navigációjában, valamint a tengeri és szárazföldi közlekedési rendszerekben. A műholdak is átmeneti meghibásodásokat szenvedhetnek.
Energiaellátási problémák: a napkitörések erős geomágneses zavarokat okozhatnak, amelyek befolyásolhatják az elektromos hálózatokat. Európában ezek a viharok különösen Észak-Európát veszélyeztethetik, ahol az áramhálózatokra kifejtett nyomás megnövekedhet, ami akár áramkimaradásokhoz is vezethet.
Technológiai eszközök meghibásodása: az elektromos berendezések, például számítógépek és egyéb kommunikációs eszközök meghibásodhatnak. A mágneses viharok közvetlenül érinthetik az elektronikus eszközök működését, ami potenciális adatvesztést és technológiai problémákat okozhat.
Egészségügyi hatások: bár a mágneses viharok általában nem jelentenek közvetlen egészségügyi kockázatot, egyes személyek, például akik szívritmus-szabályozót használnak, érzékenyebbek lehetnek az ilyen jelenségekre. Emellett sokan tapasztalhatnak fáradtságot, fejfájást és koncentrációs nehézségeket a geomágneses zavarok idején.
Sarki fény megjelenése: pozitívabb hatásuk is lehet a mágneses viharoknak, például a sarki fény, amely szokatlan módon a déli szélességi körökről is láthatóvá válhat. Ez Észak-Európában különösen látványos lehet.
Hasonló mágneses vihar legutóbb augusztusban érte a Földet, de akkor nem volt olyan hatással a lakosságra, mint a májusi.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: AFP