A ragadozók napja alkalmából a Miskolci Állatkert vendégei megnézhették, hogyan táplálkoznak a szürke farkasok. Ez nem mindennapi látvány még a bezárva tartott állatoknál sem, a természetben pedig még ritkább. A nemzeti parkok által telepített vadkamerák azonban rendszeresen megörökítik a hazánkban élő farkasokat. Az Aggteleki Nemzeti Park szakemberének kamerája előtt január elején több példány is elsétált.
„Öt farkas vonult el a kamera előtt. De mivel ezek húsz másodperces, viszonylag rövid kis felvételek, és ahogy ők szépen masíroznak, az első kettő nem igazán látszódik, tehát áthúzódik a következő felvételre. De azon a felvételen, ami közzé lett téve, nagyon szépen látszik, hogy ez a három állat egy mély völgyből húzódik fel, zihálnak, lihegnek, még a leheletük is látszik a kamera felvételén” – mondta Szabó Ádám zoológiai szakreferens.
Nemcsak az Aggteleki Nemzeti Park területén élnek farkasok. A Börzsönyben és a Bükkben is többször sikerült már őket lefotózni.
„A Bükki Nemzeti Park területén aktuálisan körülbelül tíz állatot valószínűsítünk. A pontos egyedszámot megmondani nagyon nehéz, ugyanis ezek az állatok akár egyetlenegy óra alatt is huszonöt-harminc kilométert meg tudnak tenni. A héten lesz egy, az őrszolgálat által közösen végzett monitoring, aminek keretében egészen Nógrád megyétől a borsodi részekig megpróbáljuk azonos időben megfigyelni az állományt, és az életnyomokat szinkron rögzíteni. Remélhetőleg ennek köszönhetően pontosabb információink lesznek” – nyilatkozta Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zooloógiai szakreferense.
A szakemberek becslései szerint Magyarországon jelenleg 5-6 farkas család élhet. A ragadozók emberre nem veszélyesek, fejlettebb érzékszerveiknek köszönhetően még a találkozás előtt elkerülik az embereket.