Az egyik fővárosi konyhában 4500 emberre főznek. Az üzemeltető cég szakmai vezetőjétől a főszakács naponta kap utasításokat. Februárban kapcsolódtak be a mintamenza programba. Hiába a jó alapanyag, ha a óvodások, iskolások nem szoktak hozzá – mondja a cég szakmai igazgató. „Próbálunk egyéni trükköket is, például a brokkolikrémlevesnél vagy parajkrémlevesnél Shrek-levest írunk az étlapra. Tehát mesefigurákhoz is próbáljuk időnként kötni az ételeket, így számukra elfogadhatóbb a menü.”
A Mintamenza programhoz a több száz fővárosi konyha közül 150-en csatlakoztak. A Fővárosi Kormányhivatal tíz nagy közétkeztetési céggel működik együtt. A hivatal népegészségügyi munkatársai elsősorban a zsír, a fehérje- és a szénhidráttartalmat ellenőrzik. „A fehérjebevitel – hiszen fiatal, fejlődő szervezetről van szó – néha jelentősen, 30-50 százalékkal is kevesebb a szükségesnél. Kevés friss gyümölcsöt használnak” – mondta Pesti Imre kormánymegbízott, aki a menzai választékot egyhangúnak tartja. Gyakori a pörköltjellegű étel, a sótartalom pedig gyakran háromszorosa a megengedett szintnek. Az orvos végzettségű kormánymegbízott szerint a közétkeztetésben még mindig nem veszik figyelembe, hogy más a kalóriaszükséglete egy óvodásnak, mint egy középiskolásnak.
2013-tól a közétkeztetés költségvetési normatívája 50 százalékkal nőtt: pénz van már a menzareformra – a szakemberek szerint.